Ford Otosan işçileri: İşveren TİS’de OHAL’e güveniyor

"OHAL nedeniyle işçiler hükümete ve devlete karşı tepkili. OHAL’in ilan edilme sebebi ile bizim hak mücadelemizin hiçbir ilgisi yok ve tüm işçiler bu bilinçte fabrikada."

Ford Otosan işçileri: İşveren TİS’de OHAL’e güveniyor

SiyasiHaber - Kocaeli

2015 yılında Metal iş kolunda ortaya çıkan direnişlerin ardından, bu yıl Toplu Sözleşme sürecinde sendikalar ile MESS arasında anlaşma sağlanamadı. Arabulucu sürecinin de uzlaşma ile tamamlanmaması ardından şimdi gözler metal iş kolundaki sendikaların alacağı grev kararında. 2015 yılında fabrika önünde günler süren bir direnişe imza atan ve Türk Metal İş Sendikası’na üye olan Ford Otosan fabrikasından işçiler ile toplu sözleşme süreci ve beklentileri üzerine konuştuk.

2015 yılında yine MESS ile görüşme süreci tıkanmış ve hemen ardından sizin de olduğunuz Ford Otosan’a sıçrayan ve günler süren metal işçilerinin direnişi başlamıştı. Şimdi daha kötü bir teklifle geldi MESS, görüşmeler sürecinde MESS’in  teklifine karşı neler yapıldı fabrikada?

Montaj İşçisi: Sendika kendince bazı eylem kararları aldı mı? Evet. Ama bu kararların yararlı olduğunu düşünüyor musun diye sorarsan, hayır. Çünkü yaptığımız ufak çaplı eylemlerin işveren kısmına hiç bir etkisi yok. O yüzden MESS’i zorlayacak bir eylem yapılmıyor.

Son Kontrol İşçisi: MESS’e karşı fabrika girişlerinde ve çıkışlarında Perşembe günleri eylem yapıldı. Fabrika girişlerinde servislerden inilip K1 bölgesinden K2 bölgesine sloganlarla yürüyerek basın açıklamaları yapıldı. Ardından da işe girip çalışmaya devam ettik.

Üretim Planlama İşçisi: Sendikanın MESS teklifine karşı iki eylemi oldu. Bir tanesi mesailere girmemek diğeri yemekhanede çatal bıçak ile ses çıkarma eylemiydi. İşçiler arasında her iki eylemin de “danışıklı dövüş” olduğuna dair görüş hakim. Bu tür eylemlerin bir yaptırımı olmadığını biliyorlar.

İşçiler bu süreçte ne düşünüyor, fabrikada genel hava nasıl?

Montaj İşçisi: Genel olarak bütün işçiler sabırsız ve açıkçası ümitsiz bir şekilde bekliyor. Kimsenin sendikaya güveni yok.

Son Kontrol İşçisi: Şu anda bekleme mevcut işçiler arasında. Sendikaya eski sözleşmelerden dolayı güvensizlik yüksek. Ancak işçiler süreci bekleyerek öyle adım atmayı da bekliyorlar.

Üretim Planlama İşçisi: Az önce de söylediğim gibi işçiler bu tür eylemlerle değil ancak işçinin kendi gücünü gösterdiği grev ile kazanabileceğinin bilincinde. Ama şunu da belirtmeliyim, şöyle bir duygu da var işçiler arasında: Sendikaya karşı bir umutları yok, bu nedenle haklarını alma konusunda bir inançsızlık da hakim ne yazık ki.

Greve çıkılsa bile OHAL nedeni ile yasaklanabilir. Bu konuda işçiler arasında nasıl bir düşünce var? OHAL'in kendilerini etkilediğini ya da grevin yasaklanacağını düşünüyorlar mı?

Montaj İşçisi: OHAL’in etkilediğini ben de düşünüyorum, herkes farkında, işveren tarafı OHAL’e güveniyor. O yüzden işverenin elinin güçlü olduğunu düşünüyoruz.

Son Kontrol İşçisi: OHAL nedeniyle işçiler hükümete ve devlete karşı tepkili. OHAL’in ilan edilme sebebi ile bizim hak mücadelemizin hiçbir ilgisi yok ve tüm işçiler bu bilinçte fabrikada.

Üretim Planlama İşçisi: Şunu söyleyeyim ki Cumhurbaşkanı’nın “OHAL en çok patronlara yarıyor” cümlesi aklımızda ve patronlara güç veriyor. Önerdikleri zam oranı ile de bunu çok net görebiliyoruz. Grev kararının OHAL bahanesi ile yasaklanacağı düşüncesi var. Bu da bazı işçi arkadaşlarda karamsarlık yaratıyor. Tabii kimi işçilerde de tam tersi bir duygu hakim. Yasaklama kararına rağmen güçlü bir duruşla haklarımızı alabileceğimiz düşüncesi de hakim. Süreçte hepimiz göreceğiz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler