Flormar direnişi sona erdi: 'Tazminatımızı aldık ama işe geri dönemedik'

Sendikalı oldukları için işlerine son verilen Flormar işçileri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 297 gündür sürdürdükleri eylemlerine son verdiklerini açıkladı.

Flormar direnişi sona erdi: 'Tazminatımızı aldık ama işe geri dönemedik'

Kozmetik firması Flormar'da çalışırken sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler, dün gece (7 Mart 2019 Perşembe) Gebze'deki Petrol İş Sendikası’nda yaptıkları toplantı ile direnişlerine son verme kararı aldı.

"Buruk bir sevinç var"

Direnen kadınlardan Ayşe Öztürk bianet’e yaptığı açıklamada kıdem tazminatı ve tazminat gibi maddi haklarını aldıklarını ancak işe geri dönüşlerinin gerçekleşmediğini söyledi:

“Bizim için bir başarı var ancak yine de işe geri dönemediğimiz için üzgünüz. Bizim için Flormar bitti. Dün akşam sendikada yaptığımız toplantıda demokratik bir seçimle karar aldık. Oylama yaptık.  53 arkadaşımız devam etmeme kararı verirken 20 arkadaş ‘devam edelim’ dedi. Tazminatımızı aldık ama işe geri dönemedik. 

“Sonuç olarak artık eylemlere son verdik. Bundan sonra yeni işlerde yolumuza devam edeceğiz. İçimizde buruk bir sevinç var. Maddi olarak kazanım elde ettik ancak işe geri dönemedik. Bu bizler için üzücü”

“Direnin mücadele edin”

Kendileri gibi sendikalı olmak isteyen ve işten atılırım korkusu ile sendikalı olmayan kadınlara da seslenen Öztürk, şunları söyledi:

“Kadınlar mutlaka hiç çekinmeden sendikalı olsunlar. Biz direnirken çok şey öğrendik. İşten çıkartılmak son değil. Her şeye rağmen direniş kadınlar için çok önemli bir alan. Bu alanlardan kadınların çekilmemesi gerekiyor. Kadınlara direnin, mücadele edin diye seslenebilirim.”

Ne olmuştu?

Flormar'da çalışan işçiler daha iyi koşullarda çalışmak için Ocak 2018'de Petrol-İş Sendikası'na üye olmaya başlamış, sendika işyerinde çoğunluğu sağlayarak yetki belgesini alınca sendikalı işçiler işten atılmıştı.

İşten atılan çoğunluğu kadın 115 işçinin fabrika önündeki eylemine alkışla destek veren işçiler de "mola saatlerinde ve muhtelif zamanlarda yasadışı eylem yapan kişilere destek vermeniz, çalışma ortamında huzuru bozmanız, doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunduğunuz tespit edilmiştir" gibi tebligatlarla işten çıkarılmıştı ya da istifaya zorlanmıştı.

Eylemin 11. Gününde Flormar yetkilileri eylemdekilerin içeridekilerle iletişimini engellemek için fabrika önüne branda ve tel örgü de çekmişti.

Eylemin ilerleyen günlerinde, "Flormar değil direniş güzelleştirir" başlıklı kampanya başlatan kadınlar, Flormar ürünlerinin boykot edilmesi yönünde kampanya başlatmıştı.

İşçilere, sendikalar, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri, oyuncular da destek vermişti.

İşçiler bugün eylemlerine son verdiklerini açıkladı. 

(Bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler