Filistinli direniş grupları: ‘Gazze’de ateşkes sağlandı’

Filistinli direniş gruplarının oluşturduğu “Ortak Operasyon Odası”, Mısır’ın arabuluculuğunda İsrail’le ateşkese varıldığı duyurdu.

Filistinli direniş grupları: ‘Gazze’de ateşkes sağlandı’

Filistinli direniş gruplarının oluşturduğu “Ortak Operasyon Odası” tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mısır’ın arabuluculuğunda İsrail’le ateşkese varıldığı duyuruldu.

Açıklamada, İsrail işgal güçleri ateşkese bağlı kaldığı sürece kendilerinin de buna uyacağı belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Hamas lideri İsmail Heniyye de kısa süre önce yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurması halinde ateşkes durumuna dönülebileceğini kaydetmişti.

Ne olmuştu?

İsrail’in dün (12 Kasım) akşamdan bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ise şu ana kadar 7 Filistinli hayatını kaybetti, 25 Filistinli yaralandı. Gazze’deki Filistinli direniş gruplarının attığı roketler nedeniyle de İsrail tarafında 1 kişi hayatını kaybederken, 50’den fazla kişi de yaralandı.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde gerginliğin fitili ateşleyen olay pazar günü İsrail işgal güçlerine bağlı özel kuvvetlerden bir grup askerin sivil bir araçla Gazze’ye sızması oldu. Gazze’nin 3 kilometre kadar içerisine, Han Yunus’a sızan İsrail askerlerinin Hamas’a bağlı birlikler tarafından fark edilmesi üzerine çıkan çatışmada İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından Muhammed Bereke’nin de aralarında bulunduğu 7 Filistinli hayatını kaybederken, bir İsrail askeri öldürüldü.

Olaydan bir gün sonra Filistinli direniş gruplarının tanksavar füzesiyle gerçekleştirdiği saldırıda bir İsrail askeri ağır yaralandı. Filistinli direniş gruplarının oluşturduğu “Ortak Operasyon Odası”, İsrail tarafında bir otobüsün hedef alındığı bu saldırıyı, Han Yunus’taki saldırıya misilleme olarak düzenlediklerini açıkladı.

Bu olayın ardından İsrail, Gazze’ye hava saldırısı başlatırken Filistinli direniş grupları da saldırıya roket atarak karşılık verdi.

Etiketler: Filistin, İsrail, ateşkes

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler