Filistin'den Trump'a: Kudüs satılık değildir

Filistin siyaseti, 'İsrail'le müzakere masasına dönmezlerse mali yardımı kesme tehdidi savuran ABD Başkanı Donald Trump'a tepkili: Şantaja boyun eğmeyeceğiz. Kudüs satılık değildir.

Filistin'den Trump'a: Kudüs satılık değildir

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail’le barış müzakerelerine dönmemesi halinde Filistin Yönetimi’ne para yardımını kesme tehdidi tepki çekti. Filistin Yönetimi, Trump’ın açıklamasını ‘şantaj’ olarak niteledi.

‘Şantaja boyun eğmeyeceğiz’

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi üyelerinden Hanan Aşravi, “Şantaja boyun eğmeyeceğiz” açıklaması yaptı. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rdainah ise “Kudüs satılık değildir” dedi. Rdainah, Filistinlilerin 2014’te çöken barış müzakerelerine dönmeye karşı olmadığını söyledi. Ancak Rdainah müzakerelere, İsrail’in Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze’yi işgal ettiği 1967 savaşından önceki sınırlara dayalı bir bağımsız devlet temelinde döneceklerini vurguladı.

Eski İsrail Dışişleri Bakanı: Trump hatalı

Trump’ın bu sözleri İsrail siyasetinde de yankı buldu. Kültür Bakanı Miri Regev “Çok memnunum” dese de, eski bir dışişleri bakanı ve barış müzakerecisi olan muhalif siyasetçi Tzipi Livni “Sorumlu ve ciddi bir İsrail hükümetinin, Trump’a sessizce şunu söylemeli: Gazze’de insani bir krizin engellenmesi ve İsrail’le işbirliği yapan Filistin güvenlik güçlerinin desteklenmesi İsrail’in çıkarına” tepkisini gösterdi.

Trump ne demişti?

Kudüs’ün işgal altındaki doğusu da dahil tamamını İsrail’in başkenti olarak tanıma kararıyla tepki çeken Trump, Filistinlileri Twitter üzerinden şu sözlerle tehdit etmişti: “Washington Filistinlilere her yıl milyonlarca dolar veriyor ve bunun karşılığında takdir veya saygı görmüyor. İsrail’le uzun zamandır gecikmiş barış anlaşmasını müzakere etmeyi bile istemiyorlar… Filistinliler artık barış konuşmaya istekli değilken biz niçin gelecekte bu devasa ödemeleri yapalım ki?” 

Gazete Duvar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler