Figen Yüksekdağ: Selahattin Demirtaş için tahliye istiyorum

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bizi tutsak ederek sözde siyasetin dışında bıraktılar. Bunu asla başaramazlar. Arkadaşımız Selahatttin Demirtaş bugün siyasetin merkezindedir" dedi, kendisi için hiçbir zaman tahliye istemediğini ancak bugün Demirtaş için tahliye istediğini dile getirdi.

Figen Yüksekdağ: Selahattin Demirtaş için tahliye istiyorum

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutuklu yargılandığı davanın 5. duruşması Ankara Sincan Hapishane kampüsündeki duruşma salonunda başladı. Duruşmayı izlemek üzere gelen İsveç Büyükelçisi ve uluslararası heyet duruşmaya alınmadı. Figen Yüksekdağ, duruşmayı izlemeye gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilleri ve diğer izleyicileri selamlayarak konuşmasına başladı. 

"Türkiye'nin geçtiği bu kritik dönemde hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğum için görevimi yapmaktan alıkonuluyorum" diyen Yüksekdağ, yargının haksız tutuklamaları sürdürerek siyasi iktidarın suçlarına ortak olduğunu söyledi. 

Yüksekdağ'ın mahkemedeki konuşmasından satır başları şöyle: 

"Ülke kritik bir dönemden geçerken bizlerin görevimizi yapmamız engelleniyor. Halkımız ve seçmenlerimiz için görevimizi yapmamızın engellenmesi bir suçtur. Bu suçu yargıya müdahale eden iktidar işlemektedir.  Yargı maalesef siyasi iktidarın suçuna ortak oluyor. Bizi kamu düzenini bozmakla suçlayan siyasi iktidar, toplumsal yapının kayışını kopararak kamu düzenine en büyük zararı vermiştir.
Bizi tutsak ederek sözde siyasetin dışında bıraktılar. Bunu asla başaramazlar. Arkadaşımız Selahatttin Demirtaş bugün siyasetin merkezindedir. İktidar bizi tasfiye etmeye çalıştı, bir buçuk yıl oldu başaramadılar. Bugün Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanı adayı, yarın bir bakmışsınız cumhurbaşkanı olacak. Biz çoğulcu demokrasinin sesiyiz. Sandılar ki tutuklayarak umudu yok edecekler. Biz çökmedik, dimdik ayaktayız. İstediğiniz kadar tutuklayın, biz halkın iradesiyiz diz çökmeyiz. Bu koşullar içerisinde baskın seçime nasıl gidilecek? Bu zamana kadar 11 milletvekilinin vekilliği düşürüldü. Buna rağmen halka sandığa gidin, istediğiniz adayı seçin denilmekte, ama seçtiğini beğenmezsem vekilliğini de düşünebilirim diye açıkça söylenmektedir. Bu siyasi iktidar ülkedeki güzel şeylerden ve demokrasiden mutlu olmuyor ve savaş açıyor. Ülkede demokratik ve özgür seçim olsun istemiyor. Çünkü biliyor ki demokratik bir seçim olursa hep birlikte kazanacağız. AKP kaybedecek. Bunun için Selahattin Demirtaş hapiste tutuluyor. 6 Cumhurbaşkanı adayından sadece Selahattin Demirtaş özgürce seçim çalışması yürütemiyor. Demirtaş'ın tutuklu yargılanması bu ülke tarihine yazılmış bir ayıptır.  Ben bugüne kadar kendim için tahliye istemedim, bugün de istemeyeceğim ama Demirtaş için tahliye istiyorum..."

(Cumhuriyet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler