Fidel Castro: Yeri doldurulamaz bir liderdi

Küba devriminin lideri ve eski Devlet Başkanı Fidel Castro, hayatını kaybedişinin ikinci yılında anılıyor.

Fidel Castro: Yeri doldurulamaz bir liderdi

Fidel Castro için Santiago'daki mezarı başında kitlesel bir anma etkinliği yapılacak.  Dün Havana Üniversitesi'nin merdivenlerinde anma töreni düzenlendi. Üniversitenin sitesinde de "Gençlerden Fidel’e: Herbirimiz için bir örnek" ismiyle sunuş yapıldı.

‘Biz Fidel'iz’

Granma gazetesinde ise Castro, ‘Biz Fidel'iz’ notu ile anıldı. Küba halkının Fidel’i ve Küba Devrimi'nin mirasını sürdürme taahhüdü ile anılacağı ifade edildi. Raúl Castro Ruz'un, Devrim'in 50'nci yılı açılış konuşmasında sözlerini anımsatıldı. “Fidel Fidel'dir, Fidel'in yeri doldurulamaz ve ama şunu da biliyoruz Fidel fiziksel olarak artık bizimle olmadığında da; onun fikirleri her zaman bizimle olacaktır, ülkemizin temsil ettiği saygınlığı ve toplumsal adaleti inşa etmeyi mümkün kılan aynı fikirlerdir” ifadelerine yer verildi.

'Biz sosyalistiz, haydi ileri!'

Fidel Alejandro Castro Ruz, Devrim sonrasında, 1959-76 arasında başbakanlık, 1976-2008 arasında da devlet başkanlığı yaptı. 1961 ile 2011 yılları arasında da Küba Komünist Partisi Birinci Sekreterliği görevini yürüttü. 31 Temmuz 2006 tarihinde sağlık problemleri nedeniyle yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve kardeşi Raúl Castro'ya devretmiş ve 1976 yılından beri yürüttüğü Devlet Konseyi Başkanlığı'ndan ayrılmıştı.

25 Kasım 2016'da Havana’da 90 yaşında hayatını kaybeden Fidel için, usta şair Nâzım Hikmet, birçok şiir kaleme almıştı. Nâzım, Havana röportajında hem Batista diktatörlüğü altındaki hem de devrim sonrası Küba'yı resmettiği şiirinde, Castro için, “Fidel de içlerinde bir milyon yüz milyon bütün insanlık oldular, yıktılar batista'yı 959'un ocağında" ve "somos sosyalitas palante palante (biz sosyalistiz, haydi ileri)" dizelerini seslendirmişti.

(Birgün)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler