Feyzioğlu'na tepkiler büyüyor: Kerem Altıparmak barodan istifa etti

Yrd. Doç. Kerem Altıparmak, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, barış bildirisi imzalayan akademisyenlere "sözde aydın" demesinin ardından TBB İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliğinden istifa etti.

Feyzioğlu'na tepkiler büyüyor: Kerem Altıparmak barodan istifa etti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, barış için bildiri yayınlayan akademisyenler hakkında sarf ettiği “sözde aydınlar” sözlerinin ardından Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, TBB İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Yrd. Doç. Dr. Altıparmak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada TBB İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu’nun iki temel nitelik taşıdığını, bunların bilim kurulu ve insan hakları kurulu olması olduğunu belirterek şunları ifade etti:

“Türkiye’de akademisyenler inandıkları görüşleri açıkladıkları için eşi benzeri görülmemiş bir şekilde devletin tüm kurumlarının hedefi haline gelmiş, fiziki ve hukuki tehditler almaya başlamıştır. Birçok meslektaşımız bu nedenle idari ve cezai soruşturmalar geçirmekte ve işlerini kaybetmektedir.

“Bu ortamda, kendi de akademisyen olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu bu kadar açık bir saldırı altında olan, ölümle tehdit edilen meslektaşlarımızı ‘mütareke döneminin işgal altındaki İstanbul’unun sözde aydınlarının kalıntıları’ olarak tanımlamak suretiyle bu korkunç ortama katkı sunmuştur.

“Bu koşullar altında Barolar Birliği’nin çatısı altındaki Bilim Kurulu’nda çalışmanın bir insan hakları akademisyeni için kabul edilemez nitelikteki bu ifadelere katılmak anlamına geleceğini düşünüyorum. Akademik özgürlükler ve ifade özgürlüğünün baskı altında olduğu bu olağanüstü dönemde bu özgürlüklere daha duyarlı olan platformlarda var olmanın daha doğru olduğunu değerlendirdiğim için Kurul üyeliğinden istifa ediyorum.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler