'FETÖ'den yargılanan Ergenekon’un 'Efe' isimli gizli tanığı, yanlış ifadeye rağmen tahliye edilmiş!

Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ve dönemin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in de sanıkları arasında olduğu Ergenekon davasında ‘Efe’ adıyla gizli tanıklık yapan eski savcı Bayram Bozkurt, ‘FETÖ silahlı terör örgütü üyeliği’nden yargılanırken 7 Ağustos’ta tahliye edildi.

'FETÖ'den yargılanan Ergenekon’un 'Efe' isimli gizli tanığı, yanlış ifadeye rağmen tahliye edilmiş!

Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ve dönemin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in de sanıkları arasında olduğu Ergenekon davasında ‘Efe’ adıyla gizli tanıklık yapan eski savcı Bayram Bozkurt, “FETÖ üyeliği”nden yargılanırken 7 Ağustos’ta tahliye edildi.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre; “FETÖ” hakkında ayrıntılı ifade verdiğini iddia eden Bozkurt’un savcılık makamını yanılttığı ortaya çıktı. Hakkındaki iddianamede, “FETÖ mensuplarının kamuya yerleştirdiği şahıslarla ilgili ayrıntılı ifade vermiş ise de bu ifadelerinin tıpkı gizli tanıklık yaptığı dönemler gibi genel, soyut ve spekülatif olduğu” vurgulandı.

Bu nedenle kovuşturmaya yer olmadığına karar verilerek, Bozkurt’un “etkin pişmanlık”tan yararlanamayacağı belirtildi. Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 7 Ağustos’ta duruşmaya çıkan Bayram Bozkurt, “delillerin büyük oranda toplanmış olması, tutuklulukta geçen süre, sanığın etkin pişmanlıktan yararlanma ihtimalinin yüksekliği, delilleri karartmasının mümkün olmaması” nedeniyle yurtdışına çıkış kararı konularak tahliye edildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler