FETÖ sanığı emniyet amiri: Mülakatta elemeyi 'kırımızı-yeşil kalem' hilesiyle yaptık

FETÖ sanığı eski Emniyet Amiri E.Ü, işe alım mülakatlarında hile yapıldığını söyledi. E.Ü. "Kırmızı kalem kaldırıldığı zaman öğrenci adayının başarısız olmasına yönelik zor sorular, 'yeşil kalem kaldırıldığında öğrenci adayının başarılı olmasına yönelik kolay sorular sorulurdu" dedi.

FETÖ sanığı emniyet amiri: Mülakatta elemeyi 'kırımızı-yeşil kalem' hilesiyle yaptık

Kars’ta yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında ‘örgüt imamı’ ve ‘ByLock’ kullanıcısı olduğu gerekçesiyle tutuklanan eski Emniyet Amiri E.Ü. hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Kars 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün mülki idare, emniyet, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve yargı gibi stratejik kurumlar için öğrencileri özel şartlarda seçip bu kurumlara yerleştirmek için hazırlandığı anlatıldı.

‘Öğrenciler dershanelere başka isimlerle kaydedildi' 

İddianamede örgütün bu öğrencilerin deşifre olmaması için ‘hücre tipi’ yapılanma modeli uyguladığı öne sürüldü. Savcılık iddianamesinde FETÖ’nün Polis Akademisi ve Polis Koleji’ne girecek öğrencileri kendi dershanelerinde yetiştirdiğine ancak bu öğrencilerin dershaneye gerçek isimleriyle kayıt yaptırılmadığı belirtildi.

Özel olarak hazırlanan bu öğrencilere sınav sorularının önceden verildiğine değinilen iddianamede, bu uygulamaya da örgüt söyleminde ‘Fetih okutmak’ dendiği belirtildi. ‘Fetih okutma’nın sınavlarda çıkacak soruların öğrencilere okutulup ezberletilmesi olduğu anlatılan iddianamede, E.Ü.’nün itiraflarına yer verildi.

‘Mülakatlarda ben de görevlendirildim’

Polis Akademisi’nde görev yaparken okula alınacak öğrenciler için yapılan bazı mülakatlarda görev yaptığını hatırlatan E.Ü. katıldığı mülakat heyetinde yapılanları şöyle anlattı:

“Polis Akademisi’nde görev yaptığım ve tam yılını hatırlayamadığım dönemde senede bir kez yapılan Polis Okulu Öğrenci Adayı Seçme Mülakatı’na ben de görevlendirildim. Bu sınav komisyonunda başkan olarak dönemin Polis Akademisi Dekan Yardımcısı Ö.A., 4’üncü Sınıf Emniyet Müdürü A.D., polis kolejinden doktor, ben ve iki personel vardı. Örgüt bu ve benzeri mülakatlarda hileler yapıp kendi mensuplarına yanlı davranıyordu. Öğrenci aday mülakatı yerine girdiğimde Ö.A., elindeki listeye göre, önce kırmızı veya yeşil renkli bir kalem kaldırırdı. Kırmızı kalem kaldırıldığında öğrenci adayının başarısız olmasına yönelik zor sorular, yeşil kalem kaldırıldığında öğrenci adayının başarılı olması için kolay sorular sorulurdu. Benim görevim elemeye yönelik değil şahsın psikolojisini değerlendirmeye yönelik sorular sormaktı.”

İtirafçı Emniyet Amiri E.Ü.’nün önümüzdeki günlerde 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlanacak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler