Fendik'i vurduğunu kabul eden polis hala görevi başında

Yüksekova'da polisin baskın sırasında öldürdüğü Necmettin Fendik’e ilişkin soruşturma 6 aydır yerinde sayıyor. Fendik’i vurduğunu kabul eden polis ise hala görevi başında.

Fendik'i vurduğunu kabul eden polis hala görevi başında

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Güngör mahallesinde 18 Temmuz 2017 tarihinde polisin baskın düzenlediği evde ateş açarak yaraladığı ve ardından kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Necmettin Fendik'in dosyasında arpa boyu yol alınmadı. Fendik'e ateş açarak ölümüne sebep olan polisin, itiraflarına rağmen görevi başında olduğuna dikkat çeken avukatı Necmettin Çoruh, Yüksekova Cumhuriyet Savcılığı'nda bekletilen dosyanın, bir türlü soruşturmadan kovuşturmaya geçmediğini belirtti. Fendik’in komşusu olduğu için aynı zamanda olayın tanığı ve müdahale etmek istediğinde de parmağı kırılan Çoruh, delil ve ifadelere rağmen ilerlemenin olmadığını söyledi. 

Suçunu kabul eden polis görevi başında

Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaban’ın haberine göre, olayın üzerinden 6 ay geçtiğine dikkat çeken Avukat Çoruh, "Olayın tanıkları ve deliler ortadayken dosya neden açılmıyor? Ateş eden polisin kim olduğu belli. Olayda yer alan diğer polislerin o polis olduğu yönünde ifadeleri de var. Tüm bunlara rağmen Fendik'i vuran polis halen görevi başında" dedi. Fendik'i vurduğunu kabul eden polisin ifadesinde "Yere düştüğüm an silah ateşlendi ve şahıs vuruldu" yönünde konuştuğunu kaydeden Çoruh, "Fendik kapıyı daha açmadan kapının camları kırılarak, içeriye ateş ediliyor ve Fendik vuruluyor ancak polis yere düşerken açtığı ateş ile vurulduğunu söylüyor. Olay yerine baktığımızda da yere düşen polisin kurşunun Fendik'e denk gelmesi imkansız. Dosyada çelişkili ifadeler var" diye belirtti. 

Vurduktan sonra eline silah tutuşturmuşlar! 

Fendik'in vurulma olayında elinde silah bulunduğuna dair polis tutanağı olduğunu vurgulayan Çoruh, şöyle devam etti: "Eşinin ifadesi var. Polislerin kamera çekimi yaparken zaman zaman çekimi durdurduğunu arabalardan poşetler getirdiğini söylüyor. Eşini öldürenlerin arabadan getirdikleri silaha parmak izi oluşsun diye bir şeyler yaptığını gördüğünü belirtiyor. Zaten polis ifadesinde 'Silah gibi bir şey' diyor. Polisler aklanmak için ellerinden geleni yapmışlar. Zaten Fendik'in yaralı bedeni uzun süre yerde bekletiliyor." 

'Müdahaleye izin verilmedi’

Çoruh, olayın yaşandığı geceyi ise şöyle anlattı: "Olay günü onlarca zırhlı araçla ve polis eşliğinde mahalleye baskın gerçekleştirildi. Birçok eve de baskınlar oldu. Bir anda kurşun sesi duyduk. Kurşun sesi komşumuz olan Fendik'in evinden geliyordu. Eşi ve çocuklarının çığlıkları ile dışarıya çıkmak istedik ancak polis pencereden kafamızı çıkarmamıza dahi izin vermedi. Uzun bir süre durum böyle devam etti. Fendik hastaneye kaldırılırken ancak görebildik. Zaten hastaneye geldiğinde de yaşamını yitirmişti." 

13 aile şikayette bulunmuştu

Fendik'in vurulması olayında bütün aile ile mahalledeki çok sayıda kişinin de darp edildiğini belirten Çoruh, "13 aile ile birlikte o gün yaşanan olaya ilişkin suç duyurusunda bulunuldu. Buna ilişkin ise 4 polis soruşturuluyor. Fendik'in vurulma olayında sadece bir polis yargılanıyor o da görevi başında" diye belirtti. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler