Feminist yayınevi “Güldünya” kuruldu

Feminist yayınevi “Güldünya” kuruldu

1990’lı yılların sonunda ve 2000’li yılların başında Pazartesi Dergisi’ni çıkartan Kadın Kültür ve İletişim Vakfı bünyesinde yeni bir yayınevi kuruldu; Güldünya Yayınları.

Adını, 2004 yılında, iki ağabeyi tarafından sokak ortasında vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede yine ağabeyleri tarafından öldürülen Güldünya Tören’den alan yayınevi, kısa bir süre içerisinde kitap yayınlamaya başlıyor.

Güldünya Yayınları, feminist teori ve politika kitaplarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından kadın hareketi ve farklı feminist örgütlenme deneyimleri, kadın biyografileri ve tanıklık derlemeleri, kadın edebiyatçıların eserlerini ve kadın sanatçılar tarafından ya da onlar üzerine hazırlanmış kitapları yayınlayacak.

Güldünya Yayınları’nın ilk kitabı Yoko Ono’nun sekseninci yaş günü şerefine yayınladığı çizim ve yazılarından oluşan, dünyada da büyük ilgi gören Meşe Palamutu/Acorn.

 

Pussy Riot! Özgürlük İçin Bir Punk Duası- Derleme

Bir kilisedeki performanslarıyla Rusya’yı ayağa kaldırıp tutuklanan ve Putin’e meydan okuyan Pussy Riot, kadınlardan oluşan bir punk grubu. Kitap tutuklanan kadınların hapishaneden yazdığı mektupları, şiir ve şarkı sözlerini, mahkemede yaptıkları konuşmaları, ünlülerin onlar için yazdıkları yazıları içeriyor.

-Yeni Güney Asya Feminizmleri- Derleyen Srila Roy

Türkiye’de çok bilinmese de Hindistan, Bangladeş gibi Güney Asya ülkelerinde uzun yıllarıdr güçlü bir feminist hareket var. Srila Roy, burada feminist hareketin son yıllardaki durumunu ele alan makaleleri bir araya getirmiş.

Agata Ölürken– Dora Pavel

Romanya’nın son yıllarda en ilgi gören yazarlarından Dora Pavel’in bu romanı , bir kadının psikiyatrıyla olan ilişkisini anlatıyor.

– Patti Smith ile Yolda: İki Kere Giriş- Mike Stipe

REM’in solisti Mike Stipe Patti Smith’in bir turnesine fotoğrafçı olarak katıldı ve fotoğraflar çekti. Bu fotoğraflardan oluşan kitapta resimaltlarını William Burroughs, Jutta Koether, Jem Cohen, Lenny Kaye gibi isimler yazdı.

Yapım Aşamasındaki Erkek– Maxim Februari

Yazar ve felsefeci Marjolijn Februari 2012 yılında, 49 yaşındayken, hayatının kalanını kadın değil erkek olarak geçirmeye karar verdi. Bu kitap Februari’nin bu süreçte yaşadıklarını anlatırken cinsiyet geçişiyle ilgili akıllara takılan pek çok sorunun cevabını da veriyor.

Efendi– Jolien Jansing

Ünlü romancı kardeşler Emily ve Charlotte Bronte’nin Brüksel’de kaldıkları sürede Charlotte Bronte evli ve kendinden büyük bir erkekle büyük bir aşk yaşar. Jolien Jansing’in romanı bu gerçek aşkı anlatıyor. Büyük ilgi gören kitabın film hakları da satılmak üzere.

[email protected]

Türkbeyi Sok. Tezel apt. 94/4

Kurtuluş/İstanbul

Tel/Faks: 0212 296 3359

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler