Feminist gece yürüyüşünü takip eden gazeteci Zeynep Yağmur Kaya hakkında soruşturma

Bu yıl 8 Mart Gece Yürüyüşü’nü takip eden gazeteci Zeynep Yağmur Kaya hakkında yürüyüşle ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek soruşturma açıldı.

Feminist gece yürüyüşünü takip eden gazeteci Zeynep Yağmur Kaya hakkında soruşturma

8 Mart Dünya Kadınlar günü Feminist Gece Yürüyüşü’nü haberleştiren ve ardından sosyal medya hesaplarında paylaşan gazeteci Zeynep Yağmur Kaya şikayet üzerine ifadeye çağrıldı.

Zeynep Kaya’nın polislerin kadınlara müdahale görüntüsünü kaydederek sosyal medya hesabında paylaşması suç sayıldı. Kaya’nın Avcılar Karakolu’na çağrılarak ifadesinin alınmasının gerekçesi ise polisin korteje saldırısını “Polis kitleye saldırdı.” notuyla paylaşmış olması.

ftl91k

Ne olmuştu?

Bu yıl 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmasına rağmen, kadınlar Sıraselviler Caddesi’nde toplanarak “İnadına isyan” sloganlarıyla kortej oluşturarak yürüyüşe başlamıştı.

Bir müddet yüründükten sonra Sıraselviler Caddesi’nde engellenen kadınlar, uzun süren bekleyiş ardından polis bariyerlerini zorlayarak İstiklal Caddesi’ne geçmek istemişti. Yasaklama kararını gerekçe gösteren polis, müdahale uyarısında bulunmuş, kadınların bekleyişi üzerine polis biber gazı eşliğinde saldırıya geçmişti.

Yapılan müdahale sonrası bir grup kadın Karaköy’e doğru yürüyüşe geçmiş, Sıraselviler’de bekleyişini sürdüren kadınlar ise polis tarafından çembere alınmıştı. Gruba saldıran polis, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 24 kişiyi gözaltına almıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler