Femen'den Erdoğan'a protesto

Fransa'ya resmi ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hem basın, hem de kadın örgütleri tarafından protesto edildi.

Femen'den Erdoğan'a protesto

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için gittiği Fransa’da protestolarla karşılandı. Erdoğan önce basın özgürlüğü örgütü Gazetecileri Koruma Komitesi (RSF), sonra da siyasi içerikli üstsüz eylemleriyle tanınan Ukraynalı feminist örgüt FEMEN tarafından protesto edildi.

FEMEN üyesi bir grup kadın Erdoğan’ı protesto ederken, örgütün Twitter hesabında da “Erdoğan bugün Fransız mevkidaşı Macron ile öğle yemeğinde buluştu. Erdoğan’ın yiyip bitirdiği şeyler: Kadın hakları, eşcinsel hakları, Kürt hakları, gazeteci hakları! #FEMEN” mesajı paylaşıldı.

RSF ise Paris’teki Türkiye Büyükelçiliği’nin önünde gazeteciler Ahmet Şık, Şahin Alpay, Ahmet Altan, Deniz Yücel, Nazlı Ilıcak’ın fotoğraflarıyla eylem yaptı. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın hapisteki gazetecilerin “terörist” olduğunu iddia etmesine tepki gösteren RSF, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a da Türkiye’de cezaevindeki gazetecilerin durumuna dikkat çekmesi için çağrı yaptı.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire “Erdoğan’ın gerilim stratejisi jem Türkiye hem Avrupa için tehlikelerle dolu. Türkiye’nin bu kadar öngörülemez hale gelmesi kimsenin çıkarına değil” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler