Feleknas Uca: Ezi Bayramı bütün Ezidi halkına kutlu olsun!

Ezidilerin üç hafta boyunca 9 gün tuttukları orucun ardından Aralık ayının 13’ünden sonraki ilk Cuma günü kutladığı kutsal Ezi Bayramı için HDP’li Milletvekili Feleknas Uca açıklama yaptı.

Feleknas Uca: Ezi Bayramı bütün Ezidi halkına kutlu olsun!

Ezidilerin Ezi Bayramı (Cejna Ezi) kutlu olsun!

Halkların Demokratik Partisi Ezidi Milletvekili Feleknas Uca, Aralık ayının 13’ünden sonraki ilk Cuma günü kutlanan Ezi Bayramı’nı yazılı bir açıklama ile kutladı.

Uca Ezi Bayramı’nı şöyle anlattı:

“Ezidi toplumu tarafından her yıl 3 hafta boyunca 9 gün tutulan orucun ardından kutlanan Ezi Bayramı bütün Ezidi halkına kutlu olsun! Ezi Bayramı (Cejna Ezi), Ezidi halkının temel dini ve toplumsal değerlerinden biridir.

“Tüm inançlarda bayramların kutsal bir yeri vardır, kadim Ezidi halkı tarafından binlerce yıldır kutlanan Ezi bayramı da bu kutsal bayramlardan biridir. Ezidiler her yıl 3 hafta boyunca 9 gün oruç tutup ardında Ezi Bayramı’nı kutlarlar.”

"IŞİD'in elindeki kadınların özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum"

Uca, Şengal dışında kalan Ezidi toplumunun Şengal’e giderek demokratik sistem içinde yer almasını temenni ettiği açıklamasında Ezi Bayramı’nın hala IŞİD’in elinde bulunan kadınların bir an önce özgürlüğüne kavuşmasına vesile olmasını diledi:

“Ezi Bayramı’nın kutsallığı Ezidi inancı açısından bugün her zamankinden daha anlamlıdır, çünkü bu kadim inanç bugün yok olma tehlikesi altındadır. Ezidileri korumak bütün insanlığın görevidir, o açıdan herkes Ezidi toplumunu, Ezidi halkının kültür ve inancını daha fazla sahiplenmeli ve korumalıdır.

“Ezidi halkının kendi topraklarında özgür ve demokratik bir gelecek kuracağına olan inancımızla, başta Şengal’de mücadele eden Ezidi halkı olmak üzere, bütün Ezidi toplumunun bayramını kutluyoruz. Ezidi halkının gelecek günlerinin bayram sevinci ve mutluluğuyla dolu olmasını ümit ediyoruz.” 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler