Fatsa ve Ünyeliler; kazanana kadar

Fatsa ve Ünyeliler; kazanana kadar

DSCN1760-1

Fatsa Ünye bölgesini kapsayan alanda yapımı planlanan siyanürlü altın arama işletmesine karşı bölge halkını mücadelesi sürüyor. İstanbul’da yaşayan Fatsa ve Ünyeliler 9 Kasım’da Taksim’de yaptıkları basın açıklamasıyla kazanana kadar mücadeleye devam edeceklerini ilan etti

Tüm Ordu’yu etkileyecek olan, Fatsa ve Ünye’yi içine alan bölgede yapımı planlanan siyanürlü altın işletmesine karşı İstanbul’da yaşayan Fatsa ve Ünyeliler 9 Kasım’da Taksim Meydanı’ndaydı. Altın madenine karşı Fatsa’da kurulan ve 14. gününde olan çadır direnişine yönelik baskıları duyurmak ve baskılar ne olursa olsun direnişe devam edeceklerini belirtmek üzere bir araya gelenler basın açıklaması yaptı.

FATSA ÜNYE’DEN SOMA YIRCA’YA…

Basın açıklamasına Nazım Hikmet’in “Yaşamaya Dair” şiiriyle başlayan Ordulular, şiirle Yırca’da zeytin ağaçları için direnen köylülere selam gönderdi. Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu’nun çağrısıyla düzenlenen ve siyanürle mücadele eden Sivas Bakırtepe Çevre Platformu, Bergama Köylüleri ve ekoloji mücadelesi veren Karadeniz İsyandadır Platformu ve Loç Vadisi Koruma Platformu destek verdi.

Altıntepe şirketine karşı verdikleri mücadeleyi anlatan köylüler, daha önceki örneklerden siyanürün zararlarını bildiklerini ifade etti. Madenin biran önce kapatılmasını isteyen Ordulular, “Fatsa ve Ünye halkı geçmişte nasıl ki karaborsacıya ve tefeciye karşı direndiyse bugün de doğasına, yer altı ve yerüstü varlıklarına göz diken sermayenin karşısında gerektiği gibi durmayı da bilir” dedi.

Basın açıklaması Ordulu sanatçısı Mehmet Gümüş’le birlikte söylenen Hekimoğlu türküsü ile son buldu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler