Fatma'yı kim öldürdü?

SEÇTİKLERİMİZ - Gökçer Tahincioğlu T24 için yazdı: "Fatma öldü. Helin diye biliyor mahalleli aslında ismini… Ailesinin canı acıyor şimdi yeniden. 12 yaşındaki bir kız çocuğunun neleri yapıp, neleri yapamayacağını biliyor aile zira, diğer anne babalar gibi."

Fatma'yı kim öldürdü?

 

Fatma Elarslan, 13 yaşına basmasına tamı tamına 1 ay 22 gün kala, 7 Mart 2016’da, hendek operasyonları nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı İdil’de, Turgut Özal Mahallesi’nde öldürüldü.

İdil Savcılığı, küçük Fatma’nın, "Terörist olduğu ve çatışmada" öldüğü gerekçesiyle, Avukat Veysel Vesek’in yaptığı başvuruyu, takipsizlikle sonuçlandırdı. Vesek’in, bu karara yaptığı itiraz da reddedildi. Valilik de tazminat başvurusuna karşılık, yine 12 yaşında bir çocuğun terörist olabileceğini belirterek ret yanıtı verdi. Bu karara karşı yapılan başvuruyu da İdare Mahkemesi, yine Fatma’nın terörist olduğunu belirterek sonuçlandırdı. Avukat Vesek, son çare olarak Anayasa Mahkemesi’ne gitti. Meçhul bir tarihte çıkacak karar sonucu değiştirmezse, küçük Fatma’nın kayıtlarda "Terörist" olarak yer alması kesinleşecek. Ölümünün nedenleri konuşulmadan, "zaten teröristti" denilip geçilecek. Şimdi olduğu gibi…

Aslında mahalledeki ismi Helin. Bölgedeki çocukların kaderi bu… Bir isim yazılır nüfus cüzdanında, sonra başka bir isimle çağrılır çocukların büyük bölümü.

Hayatları, iki isim arasında bocalamakla geçer.

Zaten, buralarda doğan çocukların kaderidir bocalamak.

Gördüğüne mi duyduğuna mı inanacağı arasında bocalamak, gelenekler ve hayat arasında bocalamak, çatışmalar ve yaşam arasında bocalamak, gittikleri kentlerde yaşadıkları ile memleketlerinde yaşadıkları arasında bocalamak.

Bocalar bu çocuklar, hayata bu yüzden, düşmemek için sıkı sıkıya tutunurlar.

...Gökçer Tahincioğlu'nun T24'deki yazısının tamamı için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler