Faşist adayın birinci çıktığı Brezilya seçimleri ikinci tura kaldı

Brezilya başkanlık seçimlerinde Sosyal Liberal Parti’den faşist aday Jair Bolsonaro oyların yüzde 46,3’ünü aldı. İşçi Partisi’nin eski lideri Lula’nın seçimlere katılması engellenirken, faşist aday Bolsonaro ve ekibi, “iyi planlanmış” bir darbe seçenekleri olduğunu da söylüyor.

Faşist adayın birinci çıktığı Brezilya seçimleri ikinci tura kaldı

Brezilya başkanlık seçimlerinde İşçi Partisi (PT) adayı Fernando Haddad ve Sosyal Liberal Parti’den (PSL) faşist aday Jair Bolsonaro 28 Ekim’de gerçekleştirilecek ikinci tura kaldı.

Telesur’un haberine göre sandıkların yüzde 90’ı açıldığında faşist aday Jair Bolsonaro ilk turu yüzde 46,3 oyla önde tamamladı ancak yüzde 50’ye ulaşamadığı için seçimler ikinci tura kaldı. İşçi Partisi’nin adayı Fernando Haddad ise oyların yüzde 28,9’unu aldı.

İşçi Partisi’nin ülkeyi yıllarca yöneten lideri Lula da Silva aday olmaya hazırlanır ve seçimlerin favorisi gösterilirken yolsuzluk suçlamalarının öne çıkarıldığı bir tür darbe süreciyle hapse atılarak seçim yarışından dışlanmıştı.

Diktatörlük tehlikesi

Haddad oyunu kullandıktan sonra yaptığı ilk konuşmasında partisine ve seçmenlerine teşekkür etti ve ülkenin yeni bir diktatörlük dönemiyle yüzleşebileceği uyarısında bulundu.

Jair Bolsonaro otoriter, cinsiyetçi, ırkçı, homofobik ve faşist yorumları ve davranışları nedeniyle hem ülkede hem de uluslararası alanda eleştiriliyor. Bu seçimdeki sağ kolu emekli general Mourao da bir askeri darbenin mümkün oluğundan söz ediyor.

Darbe gündemde

Mourao seçim sürecindeki bir konuşmasında Lula’ya atfen, “gayri meşru eylemlerde” bulunanların ya yargı yoluyla ya da ordu tarafından siyasetin dışına itileceğini söylemişti. Ayrıca bir askeri müdahale için de “çok iyi hesap edilmiş planların” geliştirildiğini söylemişti.

Hem Mourao hem de Bolsonaro, Brezilya’da binlerce kişinin işkence gördüğü, öldürüldüğü ya da kaybedildiği 1964-1985 yılları arasındaki askeri diktatörlük yıllarından övgüyle söz ediyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler