Fahrettin Koca Covid-19’la ilgili 6 soru önergesine ‘Görev alanımızda değildir’ cevabı verdi

TBMM’nin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, milletvekillerinin Covid-19 ile ilgili sorduğu 6 soru önergesini de ‘görev alanımızda değildir’ şeklindeki aynı ifadelerle yanıtladı.

Fahrettin Koca Covid-19’la ilgili 6 soru önergesine ‘Görev alanımızda değildir’ cevabı verdi

SiyasiHaber

“Korona Günlükleri” 2 Ağustos tarihli içeriklerinin salgın ile ilgili bölümlerine göre veriler şu şekilde;

Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 18 milyonu geçti. Toplam vaka sayısında ABD (4 milyon 764 bin), Brezilya (2 milyon 708 bin) ve Hindistan (1 milyon 752 bin) zirveye yerleşti. Bu üç ülke ile birlikte 10 ülkenin vaka sayısı 300 binin üzerinde... ABD, Latin Amerika, Güney ve Güneydoğu Asya, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde pandemi ciddiyetini sürdürüyor.

Aktif vaka sayısındaki artış da devam ediyor. Dünya genelinde aktif vaka sayısı 6 milyona dayandı. Bunların 65 bin 706’sı ağır hasta. Pandemi öldürmeye de devam ediyor, toplam ölüm sayısı 688 bin civarında, birkaç gün içinde 700 binli rakamları da duymaya başlayacağız. Can kaybında sıralama değişiyor. ABD (157 bin 988 ölüm) ve Brezilya’nın (93 bin 616 ölüm) ardından Meksika geliyor. Meksika’da Covid-19 kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 46 bin 688.

Pandemi artmaya devam etse de kontrol altına alma konusunda küresel bir çaba görülmüyor. Her ulus devletin kendi coğrafyasında salgının kontrolünü kendi iç dinamikleri ile sürdürüyor, bazı bölgeleri gözden çıkarabiliyor; Kürdistan, Amazon örneklerinde olduğu gibi...

Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 996 vaka bildirimi yapıldı, böylelikle yeniden 29 Mayıs’a, salgının pik yaptığı döneme geri döndük. Bakan Koca bin sayısının altına 33 günlük çaba ile indiklerine dikkat çekti.” Bakanlık çalışıyor vaka sayısı binin altına iniyor, başarı elde ediliyor. Vatandaş daha özgür hareket etsin diye önlemleri gevşetiyor. Kadir kıymet bilmez vatandaşlar tedbirlere riayet etmiyor, bulaş artıyor. Ah vatandaşlar ah!

Salgında son duruma ilişkin Gazeteci Candaş Tolga Işık’a konuşan Koca, “Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız. Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske” diye konuştu.

Yeni hasta sayılarının artış eğiliminde olduğu iller: Ankara, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Konya olarak bildirildi. Bölge illeri başta olmak üzere salgının pikini yeni yaptığı illerde kamusal önlemlerin yok denecek düzeyde olması, nüfus hareketliliğinin artması, turizm, bayram nedeniyle bulaşın yayılmasına aracılık ediyor.

zer4

Salgın yoksul haneleri daha çok vuruyor

Can kaybı da azalmıyor, hatta artıyor. Son 24 saatte 19 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 5 bin 710’a yükseldi. Ağır hasta sayısında da artış devam ediyor, halen 586 hastanın durumu ciddiyetini sürdürüyor. Yoğun bakımlar dolu, yer bulunamıyor. Yer bulamadığı için şehir şehir gezen ve hayatını kaybeden hastalar basına yansımaya başladı. Bölge’de hastaneler hızla sadece Covid-19 hastalarına yönelik hizmete verme dönemine geçecek gibi görülüyor. Sayının yetersizliği ve artan iş yükü tükenmeye neden oluyor. Hafif veya semptomsuz hastalar evde takip ediliyor. Bu takipler çok kritik, yetersizliği bulaşın daha da artmasına neden olacak. Yoksul haneler bu açıdan çok zorlu. Hastanın izolasyonunun sağlanması neredeyse imkansız. Dahası evin geçimi nedeniyle neredeyse tüm hane üyeleri çalışmak zorunda olması kontrolü imkansız hale getiriyor. Tüm bunlara Sağlıkta Dönüşüm Programı nedeniyle çok parçalı hale gelen birinci basamaktaki sorunlarını da eklediğimizde salgın kontrolünün Bölge illerinde ne kadar zor olduğunu görüyoruz.

Adıyaman’da da vaka sayılarında çok ciddi artış var. Hastanelerde yer kalmadığına dair başhekimlik ve belediye başkanı basına demeçler verdi. İl Hıfzısıhha Kurulu geçici bir süre ile düğün, mevlüt, basın açıklaması vb. birçok etkinliği yasakladı, Valilik kararıyla da düğün ve taziye yemekleri yasaklandı, Belediye her bayram kurulan pazarı bu yıl açmayacağını ve mezarlıkları ziyaretlere kapattığını duyurdu. Vaka sayılarında artış olduğu ve kurallara uyulması konusunda belediye ve cami hoparlörlerinden sürekli uyarılar yapılıyor. Dersim’de de günde 10 yeni vaka bildiriliyor.

Önceki gün Erzurum Valiliği ile Sağlık Bakanlığı’nın kente ilişkin paylaştığı bilgilerde oluşan farklılığın ardından, benzer bir durum da Malatya için meydana geldi. Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya’da ilk vakanın çıktığı 15 Mart tarihinden itibaren 1 Temmuz’a kadar düşük sayılarla seyreden salgının, bu tarihten itibaren sürekli yükselişe geçtiğini, son 4 gündür günlük 100’lü rakamları aştıklarını belirterek, “Toplamda pozitif vaka sayımız 2 binin üzerine çıktı. Şu anda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var” diye konuştu. 44 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydeden Baruş, “6 binin üzerinde vatandaşımız pozitif vakanın temaslısı olarak evlerinde izole edildiler. Hasta sayılarından da anlaşıldığı üzere artık neredeyse hepimizin çevresinde en az bir tane korona virüsü hastalığına yakalanmış veya geçirmiş bir tanıdığımız var. Neredeyse her sokakta en az bir pozitif vakamız oldu. Muhtemelen bundan sonraki günlerde de benzer durumlarla karşılaşacağız” dedi. Buna karşın Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak yayımladığı ‘Covid-19 Durum Raporu’na göre Malatya’nın da dahil olduğu ‘Ortadoğu Anadolu’ bölgesine ait son dört günün raporlarında bakanlık bölgedeki 8 ilin tamamında kaydedilen en yüksek vaka sayısını 45 olarak bildirdi.

zer1

TTB Başkanı Adıyaman: Birinci dalga tüm hızıyla devam ediyor

TTB Başkanı Adıyaman, “Bu ikinci dalga değil. Birinci dalga tüm hızıyla devam ediyor. Başta Şanlıurfa ve Diyarbakır olmak üzere yoğun bakımlar gerçekten dolmuş durumda. Sadece Türkiye değil, dünyada da yeniden artmaya başladı. Ankara’da yoğun bakım yataklarında ciddi sıkıntı var artık. Güneydoğu’da, Doğu’da hasta sayısında ileri derecede artış var. Muhtemelen Türkiye’nin sağlık kapasitesi bölgelerde bunu kaldıramayacak duruma gelebilir. Bundan korkuyoruz. Başından beri söylüyoruz, hem bireysel hem kamusal tedbir alınmalıdır. Siz sadece bireylere bırakırsanız olmaz. Şimdi Sağlık Bakanı da kurallara uyulmazsa yeni tedbir gelebileceğini söylüyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın il müdürlükleri aracılığıyla, hastanelere, 50 yaşından genç, hafif hastalık tablosuyla başvuranların evlere gönderilmesi, bu kişilere ilaç tedavisinin evde başlanması talimatı verdiği iddia edildi. Hastanelere gönderilen talimatta, yatış endikasyonu olmayanların servislere sevk edilmemesi, evde izolasyon ile takibi, filyasyon ekipleri ve aile hekimleri aracılığıyla günlük semptom sorgulaması yapılmasının istendiği öne sürüldü. Tedavi sonrası testlerin de evde yapılması istendi.

Bilecik, Sivas, Adıyaman ve Kayseri’de bazı yerleşim alanları karantina altına alındı.

 

Fahrettin Koca: ‘görev alanımızda değildir’

Her gün tweetleri ile paylaşım yapsa da, sık sık basın toplantılarında arzı endam etse de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgın kontrolünde direksiyonun başında değil! TBMM’nin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, milletvekillerinin Covid-19 ile ilgili sorduğu 6 soru önergesini de ‘görev alanımızda değildir’ şeklindeki aynı ifadelerle yanıtladı.

Yanıt verilmeyen soruları bazıları şunlar:

CHP’li Kadim Durmaz’ın soru önergesi: “Sağlık Bakanlığı’nın askeri birlik ve kurumlara yönelik kurduğu herhangi bir teşkilat ve önleyici anlamda aldığı bir tedbir var mıdır? Ne gibi önlemler alınmıştır? Kapattığınız TSK askeri sağlık sistemine yeniden dönmeyi düşünüyor musunuz?”

CHP’li Mahmut Tanal’ın soru önergesi: “Sosyal uzaklaşma imkânı bulunmayan, genel hijyen koşullarını sağlamak açısından yeterli imkanları olmayan vatandaşlarımızın sağlığı açısından ne gibi tedbirler alınacaktır? Sokakta yaşayan vatandaşlarımız açısından bakanlığınız tarafından Coronavirus salgını ile ilgili olarak önleyici yönde herhangi bir çalışma var mıdır?”

CHP’li Ayhan Barut’un soru önergesi: “Salgınla mücadelede kritik öneme sahip 112 Acil çağrı merkezlerinde fiziki koşulların iyileştirilmesi, izolasyon ve sosyal mesafe tedbirlerinin alınması için bir çalışma yapacak mısınız? Acil durum planı hazırladınız mı?”

CHP’li Servet Ünsal ve Murat Emir’in sağlık çalışanlarına ilişkin soru önergesi: “Sağlık emekçilerinden testi pozitif çıkanlar için meslek hastalığı bildirim de bulunuldu mu?”

HDP’li Murat Sarısaç’ın soru önergesi: “Van’da Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde doktor ve cihaz durumu nedir? Sağlık hizmetlerinde son sıralarda yer alan Van’da bu durumun değiştirilmesi için neden adım atılmamaktadır.”

 

“Nineler sağcılara karşı” eyleminde "Naziler dışarı" sloganları atıldı

Cezaevlerinde salgına karşı önlemlerdeki yetersizlik ve Covid-19 hastaların tedavisinde ciddi sorunlar devam ediyor. Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Naim Türköz'ün Coronavirus testinin pozitif çıktığı ailesine bildirildi. Tedavi edilmeyen Türköz'ün, nefes almakta zorlandığı belirtildi.

Japonya’da Okinawa eyaletinde yerel hükümet, Corona virüsü vakalarının artışı üzerine olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Yurttaşlara, “evde kal” çağrısı yapan Okinawa Valiliği, eyaletin başkenti Naha şehrindeki restoranları da faaliyetlerini yerel saatle 22.00’de sonlandırmaya çağırdı. Daha önce merkezi hükümetin ilan ettiği OHAL’de olduğu gibi bağlayıcılığı bulunan herhangi bir kısıtlama ise getirilmedi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de, hükümetin aldığı Corona tedbirlerini eleştiren ve başını aşırı sağcı gruplar ile komplo teorilerine inananların çektiği gruplar yeniden gösteri yaptı. Berlin polisinin verdiği bilgiye göre, yaklaşık 17 bin kişinin katıldığı gösteri, Berlin güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen maske takmayan, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymayan göstericilerin tavrında düzelme görülmemesi üzerine eylem erken sonlandırıldı. Gösteriyi organize eden kişi hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.

Hükümetin Corona tedbirlerini doğru bulmayan ve pandemiyle bağlantılı çok sayıda komplo teorisi yayan sağcı gruplara karşı "Nineler sağcılara karşı" adlı girişimin eyleminde ise "Naziler dışarı" sloganları atıldığı dikkat çekti.

Rusya Sağlık Bakanlığı COVID-19 aşısının klinik testlerinin tamamlandığını, Ekim ayından itibaren aşılama işlemlerinin toplu halde yapılmasının planladığını açıkladı. İlk aşılar ise sağlık çalışanları ve öğretmenlere vurulacak.

Almanya’nın salgın hastalıklarla mücadele kurumu olan Robert Koch Enstitüsü, vaka artışı nedeniyle, İspanya’nın Katalonya, Navarra ve Aragon bölgelerini ‘riskli bölgeler’ listesine aldı.

Avustralya'nın Victoria eyaletinde artmaya devam eden yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakaları nedeniyle 'felaket durumu' ilan edildi. Eyalet Başkanı Daniel Andrews, yeni önlemler çerçevesinde olağanüstü hâle eklemeler yapılacağını, polis ve güvenlik güçlerinin daha fazla yetkisi olacağını açıkladı. Andrews, "671 yeni tip Koronavirüs vakası var" dedi. Aktif vaka sayısının 6 bini aştığını söyleyen Andrews,  "Eğer bu kadar çok vaka varsa, bilinmeyen çok daha fazlası olduğunu tahmin edersiniz. Dikkatin boyutunu arttırmak gerekir" dedi.

 

Elif Turan: Biri ölünce ya da iyileşince yer bulabiliyorsunuz

Okulların açılması ve grip mevsiminin yaklaşması nedeniyle tehlikeli bir sürece girildiğine işaret eden Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, "Bölgedeki hastanelerde ya biri ölünce ya da biri iyileşince yer bulabiliyorsunuz" dedi. 

Kurban Bayramı’nın ziyaretler nedeniyle virüsün bulaş riskinin artmasına neden olduğunu belirten Turan, “Bu nedenle teknolojik imkanları kullanarak bayramlaşalım” önerisinde bulundu. Ağustos ayının sonunda okulların açılacak olmasıyla ilgili de konuşan Turan, “Bu ciddi bir sorun oluşturacak. Devlet okullarında sınıf mevcutları 40-60 arası. Bunun iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Bir de eylül ayı ile birlikte grip mevsimi de yaklaşıyor. Grip mevsimi ile birlikte Kovid-19 salgını çok ciddi hasarlara sebep olacaktır. Bunun için yetkililerden talebimiz, sağlık çalışanları başta olmak üzere, -çünkü onlar büyük bir risk altında- enfeksiyonların üst üste binmemesi açısından herkese ücretsiz grip aşısının yapılmasıdır. Kurban Bayramı, okulların açılması, grip sezonun yaklaşması, bunların hepsi birbiriyle bağlantılı ve riski daha fazla artırıyor.” dedi.

zer3

Urfa’da günlük vaka sayısı 350: Hastanelerde yer yok.

Urfa Tabip Odası Başkanı Yüksekyayla, kent hastanelerinde yer sıkıntısı yaşandığını söyledi.

Kentte Covid-19 salgınına ilişkin verilerin paylaşılmadığını, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun açıkladığı karantina verileri üzerinden kentte günlük olarak 300 ile 350 civarında pozitif vakanın tespit edildiğine dikkat çeken Yüksekyayla, artan vaka sayılarının hastanelerde iş yükünün artmasına da neden olduğunu kaydetti. Salgına yakalanmayan diğer yurttaşların da hastane hizmeti almadığı için Aile Sağlık Merkezleri’nde ciddi bir başvuru sayısı olduğuna değinen Yüksekyayla, artan vakalardan kaynaklı yatak ve yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolmaya başladığını söyledi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi bugün yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığına çağrıda bulundu, COVID-19 hastalarına temaslı olanlara da test yapılmasını istedi: “Son günlerde COVID-19 hastalığının giderek yaygınlaşması sonrasında yaptığımız incelemeler, Sağlık Bakanlığı’nın temaslılar için test endikasyonunu yeniden işleme koymasının yaşamsal öneme sahip olduğunu gösteriyor. Türk Tabipleri Birliği’ne tabip odalarından gelen bildirimler COVID-19 için sürveyans ve filyasyon faaliyetlerinin uzun süredir yapılmadığını ya da çok azaldığını gösteriyor. Her iki faaliyetin de yetersizliği ya da durdurulmuş olması pandemi karşısında büyük emek ve can kayıpları pahasına sağlanmış olan kazanımlarımızın birer birer kaybedilmesine neden oluyor. Türk Tabipleri Birliği olarak Sağlık Bakanlığı’nı COVID-19 için aktif sürveyans sistemini kurmaya ve filyasyon faaliyetlerini aksatmadan sürdürmeye, temaslılar için test kısıtlamasını kaldırmaya davet ediyoruz.”

zer2

Sağlıklı olmazsak halkın sağlığını koruyamayız-Dr. Özgür Bilek

“İktidar unutmamalı ki sağlık emekçilerinin enfekte olmasında ya da hayatını kaybetmesinde sorumluluk sahibidirler. İşveren konumunda bulunan kamu yetkililerinin, çalışanların sağlık ve güvenliklerini koruması gerektiği Türkiye'nin de taraf olduğu birçok uluslararası sözleşmede ve ulusal mevzuatta belirtilmiştir. Herkesin sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda çalışması temel bir insan hakkıdır ve yöneticilerin bunu sağlamıyor olması bir insan hakkı ihlalidir. Bu yüzden, yetkililerin en kısa zamanda bütün sağlık kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerini görevlendirmeleri ve sağlık emekçilerinin çalışma ortamlarının ve koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor.”

 

Korona vakaları artıyor, salgın küresel bir açlık salgınına dönüşüyor - Mustafa Durmuş

“Yazarlara göre, 2020 yılı gıda sistemlerinin hesaplaşma yılı olacak. Çünkü Korona sadece birkaç ay içinde dünyanın yarısını eve kapattı. Panik alımları, boş raflar ve gıda bankaları önündeki kilometreleri bulan kuyruklar bize gıda sistemlerinin hayatımız için ne denli önemli olduğunu, buna karşılık bu sistemlerin ne kadar dengesiz ve yetersiz bir durumda bulunduğunu gösterdi.

Pandemi küresel gıda arzı zincirinin arz yönlü şoklara karşı ne kadar hassas olduğunu da ortaya koydu. Öyle ki birçok ülkede hasat yapmak, hatta gıdanın paketlemesini yapmak dahi imkânsız hale geldi. Çünkü işçiler sınırlarda tutuldular ya da virüs nedeniyle hastalandılar. Bazı ülkelerde ise restoranlar kapatıldığı için devasa gıda malzemesi israf edildi, çöpe atıldı.

Kısaca uluslararası raporlara ve yorumlara göre, bu yıldan itibaren başta azgelişmiş ülkelerde olmak üzere ciddi bir açlık salgını yaşanması söz konusu. Açlık o kadar büyüyebilir ki bu mevcut salgını dahi geride bırakabilir.”

 

Hastanelere, vaka yoğunluğu nedeniyle talimat

TTB Başkanı Adıyaman: Sağlık Bakanlığı, verileri gizliyor, halkı paniğe sevk ediyor, mücadele sadece halka bırakılmış durumda.

“Fiziksel mesafenin önemini baştan beri söylüyoruz, o şartları ortadan kaldırmazsanız fiziksel mesafe korunamaz. Kapalı yerlerde yemek yenilmesi, toplumsal aktiviteler, toplu ibadetler, düğünler mesela. Büyük örnek olduğu için söylüyorum, 350 bin kişi Ayasofya’nın açılışında vardı. Sadece bu değil tabi ki toplumsal hareketliliğin genel olarak azaltılması lazım. Yoksa korkuyoruz ki birçok ilde sağlık sisteminin kapasitesi yetmeyecek.”

 

Pandemi cezaevlerini daha da sıkılaştırdı

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan Talat Şanlı, 2020 yılı Haziran ayı hak ihlallerini raporlaştırdığı mektubunda şöyle diyor: “Koronavirüse karşı Haziran ayı boyunca birkaç kez dezenfektan sıkmanın dışında ciddi bir önlem alınmadı. Maske ve dezenfektan gibi gerekli ihtiyaçlar mahpuslara dağıtılmadığı gibi, bunlar kantinde fahiş fiyatlarla satılıyor.”

31 Temmuz 2020 tarihli “Korona Günlükleri”nin tamamı için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler