Facebook'ta 'üstün beyaz ırk' reklamı verilebiliyormuş!

Facebook’ta ‘beyaz’ların üstün ‘ırk’ olduğuna yönelik ırkçı bir reklam seçeneği olduğu ortaya çıktı. Facebook ise reklamı kullananların kötü bir amacı olmadığını iddia etti.

Facebook'ta 'üstün beyaz ırk' reklamı verilebiliyormuş!

ABD’nin Pittsburg kentindeki Yahudileri hedef alan saldırıdan günler sonra Facebook’ta ‘beyaz’ların üstün ‘ırk’ olduğuna yönelik reklam verilebildiği ortaya çıktı.

Amerikan The Intercept adlı yayın kuruluşu, Facebook üzerinden reklam vermek istediklerini ve kendilerine sunulan seçenekler arasında ‘beyaz soykırımı komplo teorisi’ adlı bir seçeneğin bulunduğunu açıkladı.

Durumu daha iyi anlayabilmek için söz konusu seçeneği işaretlediklerini söyleyen kuruluş, Facebook’un reklam taleplerini onayladığını söyledi. Kurumun reklamları yönlendirdiği kullanıcı grupları arasında ırkçıları da seçenek olarak sunması tepki çekti.

‘Beyaz soykırımı komplo teorisi’ kurumun açıklamasına göre ‘beyazlara karşı soykırım yapıldığı görüşüne sahip olan sayfaları beğenen veya bu sayfalara ilgi gösteren’ 168 bin kişiden oluşuyor.

Facebook'un özrü kabahatinden beter: Kötü amaç yok

Olayın açığa çıkmasının ertesi günü söz konusu kategoriyi seçeneklerinden kaldıran Facebook, hata için özür dilediklerini söyledi. Facebook sözcüsü Joe Osborne, seçeneğin ‘bilgisayar ve insan incelemesi karışımı bir süreçle oluşturulduğunu’söylerken, son kararın yine de bir çalışan tarafından verildiğini kabul etti.

Osborne söz konusu kategoriyi daha önce kullananların bunu kötü amaçla yapmadıklarını ve genelde yayın kuruluşları olduklarını da söyledi.

Her ne kadar reklam seçenekleri arasından kaldırılmış olsa da, ırkçı gruplar ve sayfalar Facebook üzerinde varlıklarını devam ettiriyor. Sosyal medya platformları yalan haberlere ve manipülasyonlara karşı savaş ilan etse de, bu sorunun henüz çözülemediği birçok aktivist tarafından dile getiriliyor.

Euronews

Etiketler: facebook, Irkçılık

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler