Facebook bilgilerine izinsiz erişim: Verileri 'toplayan' şirkete soruşturma yolda

Facebook’taki kişisel verileri başka amaçlarla kullanmakla suçlanan Cambridge Analytica adlı şirket hakkında soruşturma başlatılması istendi.

Facebook bilgilerine izinsiz erişim: Verileri 'toplayan' şirkete soruşturma yolda

Amerikan New York Times ve İngiliz Observer gazeteleri cumartesi günü, 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının özel bilgilerinin, Cambridge Analytica’nın eline geçtiğini ve Facebook’un 2015’e dayanan talebine rağmen bilgilerin silinmediğini yazmıştı.

Londra merkezli şirketin, bir akademisyen tarafından tasarlanan ve Facebook’ta kişisel bilgilerin sorulduğu bir form aracılığıyla milyonlarca kişinin verilerini topladığı ortaya çıkmıştı.

İngiltere Bilgi Komisyonu Başkanı Elizabeth Denham, Cambridge Analytica’nın ‘verileri nasıl işlediği veya nasıl sildiğini’ anlamak için şirketin veri tabanına ve ağ sunucularına erişim talebinde bulundu. Medyaya konuşan Denham, “Yanıtlarını kabul etmiyorum, yetki için mahkemeye başvuracağım” dedi.

Facebook şirketin faaliyetlerini askıya almıştı

Cambridge Analytica verilerin toplanmasında doğru prosedürleri izlediğini savunsa da Facebook şirketin faaliyetlerini geçen hafta askıya almıştı. Cuma günkü kapanışı itibariyle Facebook’un 538 milyar dolarlık piyasa değeri 23.8 milyar dolar gerilemiş, Nasdaq Teknoloji Endeksi de düşmüştü.

BBC Türkçe’nin haberine göre  Facebook’un çalışanlarıyla bir araya gelip olayın nasıl yaşandığıyla ilgili açık bir toplantı yapılacağını duyuruldu.

Facebook, Cambridge Analytica’nın faaliyetlerinin incelenmesi için kendi dijital adli bilişim uzmanlarından oluşan bir ekip görevlendirdiğini de açıkladı.

Açıklamada ‘verilerin usulüne uygun kullanılmadığıyla ilgili iddiaların gözden geçirileceğini’ belirtilip “Eğer bu veriler hala duruyorsa bu Facebook’un yönetmeliklerinin, güvenin yanı sıra bu grubun üstlendiği yükümlülüklerin de ihlali olur” dendi.

Veriler bir uygulama aracılığıyla topladı

Facebook ayrıca, kişisel verilerin toplandığı formun yaratıcısı akademisyen Aleksandr Kogan’ın denetlenmeyi kabul ettiğini, verilerin nasıl toplandığı ve kullanıldığıyla ilgili iddiaları ortaya atan şirketin eski çalışanı Christopher Wylie’nin ise denetlenmeyi reddettiğini duyurdu.

Kogan bilgileri bir uygulama aracılığıyla toplamıştı. Kişilik testini yapmaları için ücret ödenen Amerikalıların ve bu kişilerin Facebook arkadaşlarının verileri ele geçirilmiş durumda.

Akademisyen Kogan’ın Cambridge Analytica’yla bu bilgileri paylaşmak için bir anlaşma yaptığı kaydedilirken, Facebook’ta usulsüz veri toplandığını ifşa eden Christopher Wylie, bu kişisel bilgilerin çoğunun izinsiz ele geçirildiğini söylüyor.

Wylie, Cambridge Analytica’nın seçim sandıklarındaki tercihleri etkileyebilecek ve öngörebilecek güçlü bir yazılım kullandığını ifade etti ve sistemi ‘tam teşekküllü propaganda makinesi’ olarak tanımladı.

Şirket Brexit için de çalışmıştı

Şirketin ABD seçimlerinden başka, Britanya’nın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) referandumunda da etkili olduğu düşünülüyor.

Trump’ın başkanlık kampanyasında çalışan şirketin internet sitesinde, milyonlarca veriyi analiz edip en çok ikna edilebilecek seçmenlerin tespit edildiği, ilgilendikleri meselelerin belirlendiği ve ‘kişiyi hedef alan’ mesajlarla ‘harekete geçirildikleri’ yazıyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler