Ezilenlerin öfkesi Ulusal Muhafızlar'ı "kuzu"ya döndürdü

Bu video ezilenlerin öfkesi sel olduğunda devletin baskı aygıtlarının nasıl "kuzu"ya dönüştüğünün çarpıcı bir örneği. Ulusal Muhafız komutanının "empatisi" göz yaşartıcı gerçekten (!)

Ezilenlerin öfkesi Ulusal Muhafızlar'ı

 

ABD'de George Floyd'un vahşice öldürülmesinin ardından yükselen protestoların önü kesilemiyor. Sokağa çıkma yasağı da yükselen kitle hareketini durduramadı. İnsanlar sokakları terk etmemekte, öfkelerini dışa vurmakta kararlı. Afro Amerikalılara yönelik geçmiş yıllarda işlenen polis cinayetlerinin ardından gündeme gelen protesto gösterilerinden şimdikilerin ön önemli farkı, gösterilere siyahlar kadar beyazların da yoğun bir biçimde katılıyor olması. Bu çok dikkat çekici bir gelişme olarak öne çıkıyor. Corona pandemisinin yıkıcı sonuçlarıyla Ameika'nın bütün yoksulları yüz yüze geldi. Corona'dan ölümde nüfusa oranlı olarak Afro Amerikalılar çok büyük bir farkla önde olsa da renk tanımaksızın Corona felaketi bütün yoksullara hayatı zindan etti/ediyor. Bu hakikat renklerin kardeşliğinin de mayalanmasına imkan tanıyor...

Bu video ezilenlerin öfkesi sel olduğunda devletin baskı aygıtlarının nasıl "kuzu"ya dönüştüğünün çarpıcı bir örneği. Ulusal Muhafız komutanının "empatisi" göz yaşartıcı gerçekten (!)

Lakin bu görüntüye asla aldanmamak gerekir... Videodaki Ulusal Muhafız Komutanı'nın insani hislerine yormamak gerekir göstermiş olduğu empatiyi... Bu empati yükselen öfkeyi sönümlendirmek için sergilenen bir tiyatrodur. Başarılı olursa fatura vahşi bir şekilde yine Amerika'nın yoksullarına, yine Afro Amerikalılara çıkarılacaktır. O ikinci perdede, muhtemelen bu Ulusal Muhafız Komutanı, göstericilerin gözünün yaşına bakmayan sınır tanımaz bir vandal olacaktır...

 

Ulusal Muhafız Komutanı aynı şöyle konuşuyor:

"Selam, nasılsınız? Kaybınız için üzgünüm. Minnesota’lı yurttaşlar, George Floyd’un kaybından dolayı özür dilerim. Bir insan olarak kalbim acıyor. Dün gece burada barışçıl bir şekilde toplanan bir grupla konuştum.  Seslerini duyurmak için barışçıl bir şekilde toplandılar ve bu gece yapılan da aynı şey. Kalabalık dün gece dışarı çıkan çocukların, kadınların ve erkeklerin seslerinin duyulması için askeri personelin buradan çıkarılmasını istedi. Biz bunu anlıyoruz ve göremeyeceğiniz bir şekilde geride bir yerlerde duracağız. Olur mu?"

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler