‘Êzidîler bugün de katliam tehlikesiyle yüz yüze’

HDK Halklar ve İnançlar Meclisi 73. Ferman Êzidî Soykırımı'na ilişkin bir açıklama yayımlayarak, bölgeyi işgal etmeye dönük düşmanca politikalar uygulamaya deva eden bölge devletleri nedeniyle Êzidîlerin bugün de katliam tehlikesiyle yüz yüze olduğunu belirtildi.

‘Êzidîler bugün de katliam tehlikesiyle yüz yüze’

SiyasiHaber

HDK Halklar ve İnançlar Meclisi,  73. Ferman olarak bilinen, 5 bini aşkın Êzidî’nin öldürüldüğü IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliamının 6’ıncı yılında bir açıklama yayımlayarak Êzidîlerin varlığına yönelik tehditlere karşı uluslararası toplulukların üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Bölge devletlerinin işgalci politikaları nedeniyle Êzidîlerin yeni katliam tehlikesiyle yüz yüze olduğunun belirtildiği açıklamada, “Katliamın altıncı yıldönümünde tarihleri boyunca baskı, zulüm ve soykırıma maruz bırakılmış kadim Êzidî toplumunun yanında olduğumuzu belirtiyoruz.” denildi.

Halkların Demokratik Kongresi Halklar ve İnançlar Meclisi’nin açıklamasında öne çıkan hususlar şöyle:

73. Ferman'ın İzleri Hala Silinmedi

3 Ağustos 2014’te ortak hafızamızın beşiği olan bu kadim toprakların geçmişine yeni bir kara sayfa eklendi; bölge ülkeleri ve küresel bazı ülkeler tarafından himaye edilen IŞİD çeteleri, Şengal’de aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 5 bini aşkın Êzidîyi katletti. Binlercesini rehin aldı, yüz binlercesini ana yurdunu terk etmeye zorladı. Yaşanan katliamdan sonra binlerce kadın kaçırıldı, pazarlarda satıldı, köleleştirildi.

(…)

3 Ağustos 2014’teki saldırıların üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen Şengal’deki Êzidî toplumunun yaraları henüz sarılmadı. Êzidîler yaşadıkları kadim topraklardan bugün de sürülmek istenmekte, bölge Êzidîsizleştirilmeye/Kürtsüzleştirilmeye çalışılmaktadır. Bugün de benzer şekilde Êzidîler katliam tehlikesiyle karşı karşıyadır. Fermanın bir devamı olarak bölgeyi işgal etmeye dönük düşmanca politikalar bugün de bölge devletleri tarafından icra edilmektedir. Êzidîlerin varlığına yönelik bu tehditlere karşı uluslararası toplulukların üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. (…)”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler