EYT'liler Ankara'da: Sandıkta hesap soracağız

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), bugün Ankara'da sorunlarını ve taleplerini dile getirmek için buluştular. Daha önce İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Samsun'da da buluşmalar düzenleyen EYT'liler, bu kez Ankara'da “kendilerini görmezden gelen hükümetten sandıkta hesap soracaklarını” söylediler.

EYT'liler Ankara'da: Sandıkta hesap soracağız

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 1999’da yapılan ve geriye dönük işletilen yasa nedeniyle prim gününü doldurdukları halde yaş engeline takılarak emekli olamadıkları için yıllardır mücadele ediyor.

Çalıştıkları işyerlerinden prim günlerini doldurdukları için işten çıkarılıyor, yaşlarından dolayı da başka bir yerde iş bulamıyorlar. “Devlet bize ‘gençsin, yaşı beklerken başka bir yerde çalış diyor; iş başvurularında ise ‘senin yaşın çok, işe alamayız’ diyorlar. Biz ne yapalım?” diyen EYT’liler, Meclis’te de sorunlarına çözüm bulamadı.

Bunun üzerine Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında örgütlenerek binlerce EYT’linin katılımıyla toplantılar düzenlemeye başladı.

Salona sığmadılar

Bugün on binlerce EYT mağduru seslerini duyurmak için Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'daki Nazım Hikmet Kültür Merkezinde bir araya geldi. EYT'liler toplantılarını görmeyen ana akım medyaya "EYT burada TRT nerede?" diye selendiler.
Salona sığmayan kalabalık dışarıya taştı. EYT'liler salona gelmeden önce sabah Anıtkabir’de bulaşarak saygı duruşunda bulundular.

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler