EYT'liler Ankara'da düzenledikleri mitingde Meclise seslendi

Türkiye'nin birçok yerinden emeklilik hakkını isteyen emekçilerin katıldığı mitingde Meclisten çözüm istendi.

EYT'liler Ankara'da düzenledikleri mitingde Meclise seslendi

Emeklilikte yaşan takılanlar (EYT), mağduriyetlerinin çözülmesi için başkentte düzenlediklerini mitingde, Meclise seslendi. Emeklilik için sonradan getirilen yaş kuralının kaldırılmasını isteyen emekçiler, çeşitli illerde kurdukları derneklerin de bir federasyon çatısı altında birleşeceğini duyurdu.

Tandoğan Meydanı'da yapılan mitinge, Türkiye'nin birçok yerinden emeklilik hakkını istiyen emekçiler katıldı. “Hayallerimizi geri verin”, “Kazanılmış hakkımızı istiyoruz” yazılı dövizler taşıyan emekçilere siyasi partiler ve sendikalar da destek verdi. Mitinge çok sayıda CHP ve İyi Parti milletvekili, Emek Partisi Ankara İl Başkanı Fikret Aslan, “MHP'den ihraç edilen Samsun Milletvekili Erhan Usta, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Petrol-İş'in Ankara Şube Başkanı Ali Haluk Koşar, Tümtis ve Emekli Sen üyeleri de katıldı.

Yavaş'tan sigorta sözü

Mitingde söz alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, EYT'lilerin belediyeden bir talebi olursa yardım etmenin boynunun borcu olduğunu söyledi. Ankara'da emeklilikte yaşa takılanların sosyal güvenlik ve sağlık sigortası yatırılmazsa büyükşehir belediyesi tarafından karşılanacağı sözünü veren Yavaş, “Belediyemiz sizlerin emrindedir. Sizin haklı mücadelenizi desteklerken, TBMM'nin de bu sesi duymasını temenni ediyorum” dedi.

EYT derneklerinin iller koordinatörü Alper Özüpak, yaşadıkları mağduriyetin gelecek nesillerin yaşamaması gerektiğini söyledi. Sadece kendileri için değil aileleri ve gelecek için de mücadele verdiklerini belirten Özüpak, “Sorunlarımızı daha fazla duyurmak, etki alanımızı daha fazla genişletmek için derneklerinizi teker teker kurmaktayız. 11 derneğimiz kuruldu. Ortak hareket eden derneklerimizin güçbirliği için derneklerimiz federasyonlaşmaktadır. Bugün EYT sorunu çözülse de mücadelemiz bitiyor mu? Bu emekli maaşıyla bu ülkede yaşanabilir mi? Bireysel emeklilik sisteminin zorunlu olması ve kıdem tazminatı fonu çabaları var” diye konuştu.

'Emeklilik hakkımız, devletin de görevidir'

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bu ülkede yaşayan herkes için emekliliğin temel bir hak, devlet için de görev ve sorumluluk olduğunu vurguladı. Bugün açlık sınırı altında emekli ücreti alanlar olduğuna dikakt çeken Çerkezoğlu, emekli olamadığı için sağlık hakkından yararlanamayan milyonlar olduğunu, emeklilikte yaş mağduriyetine derhal sona verilmesi gerektiğini ifade etti. Çerkezoğlu, kıdem tazminatından emekliliğe, insanca yaşama hakkına kadar mücasdeleye devam edeceklerini söyledi. KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de, “Burada bir kez daha hukuksuzlığu, adaletsizliği ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun çözülmesi ve insanca yaşanabilir bir emeklilil ücreti için mücadele edeceğiz. Birlikte kazanacağız” dedi.

Mitingde yapılan konuşmaların boyunca çeşitli müzük grupları sahne aldı. Grup Devinim ve Haluk Levent emeklilikte yaşa takılanların mitingine ezgileriyle eşlik etti. 

Son Haberler

Popüler Haberler