Evvel Temmuz Festivali

Evvel Temmuz Festivali

TÜLAY HATİMOĞULLARI – Diğer Yazıları …

Samandağ’da barış ve halkların kardeşliğinin adı

Evvel Temmuz Festivali

Zaman hızla akıp gitti. Ve yine temmuz ayındayız. Temmuz bereketin adıdır. Temmuz barışın, halkların kardeşliğinin adıdır. Miladi Takvim’e göre ayın 14’ü, Rumi Takvim’e göre ayın biridir. “Bir” Arapçada “evvel”  diye ifade edilir. Bu nedenle 14 Temmuz, Türkiye’de yaşayan Arapların inanışlarına göre “Evvel Temmuz” olarak kabul edilir. Evvel Temmuz 4000 yıl öncesine kadar uzanan tarihsel geçmişinde, çok tanrılı dinler döneminde hasadın yapıldığı ve bir sonraki hasat döneminin bereketli geçmesi için bereket tanrısı Tammuz’a kurbanların adandığı gündür. Tek tanrılı dinlere geçişten sonra da, bu gelenek bu coğrafyada devam etti.

Samandağ Kalkındırma Derneği ve Akdeniz Kültür Derneği’nin ortaklığı ile düzenlenen Temmuz Festivali’ne Hatay’da birçok kurum ve kişi destek vermektedir. Festival düzenlenmeye başlanmadan önce halk her yıl evde pişirdiği yemeğini yanına alarak Samandağ sahiline gelirdi. Çoluk-çocuk, genç-yaşlı, kadın-erkek hep birlikte çalıp oynarlardı. Hızır Türbesi ziyaret edildikten ve dualar okunduktan sonra tabii. 1980 askeri darbesinden sonra her şeye olduğu gibi buna da yasak getirildi.

1988 yılından itibaren Samandağ’da örgütlenmeye başlayan devrimci hareket, halkın belleği olan kültürünü diriltme gibi bir görevi olduğunu düşünüyordu. Başta Evvel Temmuz kutlamaları olmak üzere, birçok çalışma başlatıldı. Evvel Temmuz kutlamaları dernek binalarında 50- 60 kişinin katılımıyla yapılıyordu. Dernek binalarına sığmaz olunca düğün salonlarına yöneldik. Dalga dalga büyüyen bu etkinlikler Samandağ sahiline taştı. Festival on binlere ev sahipliği yapan kum taneleri, Akdeniz’in hırçın dalgaları ve “ğnaser” denilen deli rüzgârla buluşunca gerçek anlamına kavuştu.

Halklar kardeştir
Festival bu güne kadar Türkiye’de birçok ses sanatçısını, yazarı, şairi, ressamı, karikatüristi, akademisyeni, siyasetçiyi ağırladı. Her dilden müzikler çaldı. Gün boyu devam eden panellerde; gençlik, kadın, çocuk, ekoloji, sanat, siyaset, ekonomi üzerine konuşuldu, tartışıldı. Adeta serbest kürsüler oluşturuldu. Her sene güncel politik konulara özel önem verildi. Ama ana tema olarak Hatay’ın Samandağ’ın mozaik yapısı, Arap, Türk, Kürt, Ermeni; Alevi, Sünni, Hıristiyan, Süryani kardeşliği öne çıktı. Bunun için özel çaba harcanmasına gerek olmuyordu. Çünkü Hatay’da yaşayan insanlar farklılıklarını bir zenginlik olarak görüyor ve bununla gurur duyuyor. İktidarın savaş sevdalısı politikaları nedeniyle son yıllarda ekilmek istenen nifak tohumlarını her fırsatta halkın bilinci geri püskürtmeyi başardı.

Son yıllarda Ortadoğu’daki gelişmeler özelde sınır şehri olan Hatay’a, genelde Türkiye ve dünyaya kan, gözyaşı, yıkım, yoksulluk, tecavüz olarak yansımakta. Savaşın vahşeti Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde büyük bir katliam gerçekleştirdi. Türkiye’nin en büyük sivil itaatsizliğini yaşadığımız şu günlerde, polisin aşırı şiddeti sonucu yitirdiklerimiz oldu. Yüzlerce yaralının hala yaraları sarılmakta.

Bu seneki festivalimizi Reyhanlı’da kaybettiğimiz kardeşlerimize; Antakya Gezi direnişinin sembolü olan Abdullah Cömert’e, Gezi direnişlerinde kaybettiğimiz Ethem Sarısülük’e ve Mehmet Ayvalıtaş’a ithaf ediyoruz. Ruhları şad olsun. Savaşsız, sömürüsüz, şiddetsiz, adil, eşit, özgür bir dünya için; sazlarımız çalmaya, şarkılarımız çınlamaya, mesajlarımız yükselmeye devam edecek.

TÜLAY HATİMOĞULLARI – Diğer Yazıları

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler