Evvel Temmuz Festivali, RED belgeselinin gösterimiyle başladı

Hatay’ın Samandağ ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Evvel Temmuz Festivali’nin bu seneki startı Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı’da verildi. Festival, Kadir Akın’ın yapımcı ve yönetmeni olduğu RED belgeselinin gösterimi ile başladı.

Evvel Temmuz Festivali, RED belgeselinin gösterimiyle başladı

Hatay’ın Samandağ ilçesinde her sene gelenek olarak düzenlenen Evvel Temmuz Festivali, bu seneki başlangıcını Kadir Akın’ın yapımcı ve yönetmenliğini yaptığı RED belgeselinin gösterimiyle başladı.

Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı Köyü’nde düzenlenen etkinliğe, Kadir Akın da katıldı.

11-12-13-14 Temmuz tarihlerinde Manuş Baba, Mazlum Çimen, Yüksek Sadakat ve Kaldırım Müzik Topluluğu’nun konserleriyle sürecek olan festivalde çeşitli panel ve söyleşiler de gerçekleşecek. Her yıl düzenlenen etkinliklere de bu yıl da ilgi oldukça yoğun.

RED belgeselinin gösterimiyle başlayan etkinlikte, belgeselin tanıtımı şöyle yapıldı:

Kadir Akın’ın yapımcı ve yönetmenliğini yaptığı belgesel RED filmi, Osmanlı demokratik aydın hareketini ve 93 harbi sonrası Berlin anlaşması ile aktüel hale gelen Ermeni sorununu inceliyor. Bu anlaşmadan doğan hakları için mücadele eden Ermeni partilerini anlatıyor. Kumkapı, Sasun, Zeytun isyanlarını ve Osmanlı bankası baskınını tarihsel belge ve bilgilerle anlatan film 1908’de ilan edilen meşrutiyet sonrası yeniden açılan Osmanlı Meclisi mebusanındaki Ermeni vekillerini ve onların sosyal haklar için verdikleri mücadeleyi örnekleriyle belgeliyor. Ermenilerin birlikte yaşama iradesine karşın ittihat ve terakki iktidarının soykırımcı politikalarına vurgu yapıyor. Soykırımın entelektüel ve kültürel birikimi yok ettiği gibi bu topraklardaki sosyalist hareketin köklerine zarar verdiğini anlatıyor.1915’in haziran ayında 19 arkadaşıyla birlikte Beyazıt meydanında idam edilen Paramaz’ın kurgusu üzerine gelişen belgesel, Cenevre, Basel, Beyrut ve İstanbul’un değişik yerlerinde yapılan çekimlerden oluşuyor. Film, kimi röportaj ve belgelerle zenginleştirilmiş olup HD olarak çekildi. Toplam süresi 55 dk dır.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler