Evvel Temmuz Festivali panel ve konserlerle devam ediyor

Hatay’ın Samandağ ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Evvel Temmuz Festivali tüm hızıyla ve yoğun katılımıyla devam ediyor. “Barbarları Beklerken, Şiirin İtaatsizliği – Şairin Uzlaşmazlığı Üzerine Bir Diyalog” konulu panelin gerçekleştiği bugün, Yüksek Sadakat konseriyle sona erdi. Festival 14 Temmuz Cumartesi akşamına kadar sürecek.

Evvel Temmuz Festivali panel ve konserlerle devam ediyor

SiyasiHaber

Hatay’ın Samandağ ilçesinde devam eden geleneksel Evvel Temmuz Festivali, yoğun ilgi ve katılımla sürüyor.

İlk gün Kadir Akın’ın yapımcı ve yönetmenliğini yaptığı RED belgeselinin gösterimiyle ile başlayan ve ardından düzenlenen satranç turnuvası ile devam eden etkinlikler , “Türkiye’de Yeni Rejimin İnşası ve Sosyal Politik Durum Üzerine Yansımaları” ve “Ortadoğu’daki Değişen Siyasal Dengeler ve Ülkemize Etkileri” konulu paneller ile sürmüş, aynı gün akşamı Ali İsmail Korkmaz festival alanında konserler düzenlenmişti.

Festivalin üçüncü günü ise “Barbarları Beklerken, Şiirin İtaatsizliği – Şairin Uzlaşmazlığı Üzerine Bir Diyalog” konulu panel ile başladı.

Utku Büyükaşık’ın moderatörlüğünü yaptığı panele şair Sezai Sarıoğlu, Vecdi Erbay, Eşref Şener ve Dolunay Aker konuşmacı olarak katıldı.

“Şairin politik iktidarla bir sorunu var mıdır?” sorusuna da yanıt aranan panelde konuşan Sezai Sarıoğlu, insanın siyasete ve politikaya indirgenemeyecek, karışık ve üstün bir varlık olduğunu belirtti. Dünyayı yorumlamanın ve geliştirmenin siyasetle sınırlandırılamayacağından bahseden Sarıoğlu, “’Şiir ve sanat muhaliftir’ cümlesi bir soyutlama bir genellemedir. Uzak çağrışımla şiirler felsefi düşünceye yakınken, yakın çağrışımla demek istediğini hemen ele veren şiirler politik olabilir, ajitasyon içerebilir. Huzurumuzu kaçırmak için bir kitap ve şiire ihtiyacımız var. Bu kadar huzur yeter. Bu kadar evcilleştiğimiz yeter. Zor dönemlerde şiirler bazı kapalılıklar, kodlamalar içerebilir. Bu hayatta biz nerde duruyorsak şair de orada duruyor. Politik iktidarla şiirin her zaman bir sorunu olmuştur. Peki şairin politik iktidarla bir sorunu var mıdır?” dedi.

Panelin ardından Ali İsmail Korkmaz festival alanında yerel grupların konserleriyle devam eden etkinlikler, Yüksek Sadakat konseriyle sona erdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler