Etlik Şehir Hastanesi inşaatındaki işçilerin yemeklerinde kurt!

Ankara'da yapımı süren Etlik Şehir Hastanesi inşaatında çıkan yemeklerin fotoğrafları, işçilerin neden isyan ettiğini gözler önüne serdi. “Beş yıldızlı otel konforunda” denilerek kamudan şirketlere aktarılan milyarlarca lirayla yapılan şehir hastanelerinde, işçinin payına bu kurtlu yemekler düştü.

Etlik Şehir Hastanesi inşaatındaki işçilerin yemeklerinde kurt!

Ankara'nın Keçiröen ilçesinde yapımı süren Etlik Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler aylardır yemeklerden şikayetçi. Hükümet “Beş yıldızlı otel konforunda” diyerek şehir hastanelerini öve öve bitiremese de Etlik Şehir Hastanesinin inşaatında bambaşka bir dünya var. 3 binin üzerinde işçinin çalıştığı belirtilen şantiyede, aylardır yemek sorunu devam ediyor. Pişmemiş, yetersiz, hatta içinden kıl ve kurt çıkan yemekler nedeniyle canına tak eden işçiler dün öğle yemeğini yemeyerek iş bırakmıştı. İşçilerin kötü yemeğe isyan etmesi üzerine şantiyeye polis gelmiş ve eylem sona ermişti.

Evrensel’de yer alan fotoğraflar, Etlik Şehir Hastanesinin yapımındaki işçilere reva görülen koşulları gözler önüne seriyor. Kamu kaynaklarından milyarlarca lira aktarılan şirketlerin işçilerine verdiği pudingin içinde kurt, yeterince pişmemiş tavukların içinden kıl çıkıyor. İşçilerin çektiği bir başka fotoğrafta ise plastik tabldotlar her tarafa saçılmış durumda.

Etlik Şehir Hastanesi şantiyesindeki işçiler, yemekhanenin temiz ve özenli olmamasından şikayetçi

Dev-Yapı-İş: Patronlar kâr ederken işçiye insani olmayan koşullar

DİSK'e bağlı Dev-Yapı-İş sendikasının konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülke ekonomisinde büyük bir yer tutan inşaat sektöründe patronlar karlarına kar katarken üretim yapan biz işçiler, ürettiğimiz beton yığınları kadar değer görüyoruz. Taleplerimiz insanca çalışma, insanca barınma ve insanca yemek koşullarının sağlanmasıdır. Çalıştığımız şantiyelerde patronlar milyonlarca kâr ederken bizlerin payına bodrum katlarda havasız, gayri insani barınma, kurtlu-kötü yemekler ve iş cinayetlerinde ölüm düşmektedir” denildi.

Etlik Şehir Hastanesinde işçilere verilen yemekteki tavuktan kıl çıktı

'İşçilerin koğuşunu dağıtmak çözüm değil'

İşçilerin bu en temel haklarının kimse için yük olmaması gerektiğini belirtilen açıklamada, “Tüm bu koşullar altında gösterilen tepkiler insan olmamızdan kaynaklı, insanca koşullarda çalışmak ve yaşamak istememizdendir. Gayet insani olan bu taleplerimizin karşılanması bir yana, karşı taraftan gösterilen refleks kışkırtıcı ve provakatiftir. İşverenlere, özel güvenlik görevlilerine ve emniyet güçlerine şu çağrıyı yapıyoruz: Bu taleplere karşı çözüm diye başvurduğunuz koğuşların dağıtılması, işçileri sindirme çabası sorunu çözmek yerine süreci geren, işçileri öfkelendiren ve süreci çıkmaza sokan bir durumdan başka bir şeye hizmet etmez" denildi.

Açıklamada, Etlik Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçilerin talepleri, “İnsanca çalışma, barınma ve yemek koşullarının yaratılması, içimizden seçeceğimiz temsilcilerce şantiye koşullarının denetlenmesine izin verilmesi, eyleme geçen hiçbir işçinin işten atılma tehdidiyle karşılaşmaması” olarak sıralandı.

Etlik Şehir Hastanesinde işçilere verilen yemekteki pudingden kurt çıktı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler