Etiyopya'da yerel hükümete yönelik darbe girişimi başarısız oldu

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Amhara'daki yerel hükümete darbe girişiminin kontrol altına alındığını, ölü ve yaralılar olduğunu açıkladı.

Etiyopya'da yerel hükümete yönelik darbe girişimi başarısız oldu

Etiyopya'nın kuzeyindeki Amhara eyaletinde silahlı bir grup, darbeye kalkışarak yerel hükümeti devirmeye çalıştı. Darbe girişimi kontrol altına alındı ancak çıkan çatışmalarda bazı yetkililer öldü. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen'in darbe girişimi sırasında açılan ateş sonucu yaralandığını açıkladı ancak Mekonnen'un sağlık durumuna ilişkin net ifadeler kullanmadı.

Televizyondan halka seslenen Abiy Ahmed Ali, Amhara'daki girişimin bastırıldığını, bölgede güvenlik kontrolünün sağlandığını ancak çıkan çatışmalarda bazı yetkililerin öldüğünü ve yaralandığını ifade etti ancak sayıyla ilgili net bilgi vermedi. Genelkurmay Başkanı Mekonnen'in darbe girişimini bastırmaya çalışırken kendisine yakın kişilerce saldırıya uğradığını ve yaralandığını söyleyen Ali, saldırıyı gerçekleştirenlerin gözaltına alındığını kaydetti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Türkiye saatiyle 19.00 sıralarında başlayan darbe girişimi üzerinden yaklaşık 5 saat sonra ülkedeki tüm internet bağlantısı kesildi.

Başkentte Bole Uluslararası Havalimanına giden yolda kontrol noktası kurulduğu ve görev başında olmayan ordu mensuplarının birliklerine çağrıldığı öğrenildi.

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin idari yapısı, etnik kökenlere göre şekillendirilmiş 9 farklı eyaletten ve ayrıca Addis Ababa ve Dire Dawa gibi iki farklı özel şehir yönetiminden oluşuyor.

Oromo ve Amhara halkı, ülkenin en büyük etnik grupları olma özelliğini taşıyor. 100 milyona yakın insanın yaşadığı ülkede, nüfusun yaklaşık yüzde 35'ini Oromolar, yüzde 27'lik kısmını Amharalar oluşturuyor.

Son dönemde etnik milliyetçiliğin ve etnik çatışmaların artışa geçtiği ülkenin farklı eyaletlerinde çok sayıda silahlı milis grup bulunuyor. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler