ETHA emekçileri Semiha Şahin ve Pınar Gayıp tutuklandı

7 gündür gözaltında tutulan ETHA emekçileri Semiha Şahin ve Pınar Gayıp, SGDF üyesi Ferhat Pehlivan ve Gazi Mahallesi’nde gözaltına alınan Gülsen İmre tutuklandı.

ETHA emekçileri Semiha Şahin ve Pınar Gayıp tutuklandı

7 gündür gözaltında tutulan ETHA editörü Semiha Şahin ve muhabir Pınar Gayıp, SGDF üyesi Ferhat Pehlivan ve Gazi Mahallesi’nde gözaltına alınan Gülsen İmre emniyetteki işlemlerinin ardından bu sabah savcılığa sevk edildi. Savcılık ifade bile almadan Şahin, Gayıp, Pehlivan ve İmre’yi “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.

 “Muhalif gazetecilik yapmaya devam edeceğim”

10 saat sonra aksak saatlerinde hakimlikteki sorguların başlamasıyla ilk olarak ETHA editörü Semiha Şahin ifade verdi. Şahin ifadesinde şunları söyledi:

“Şu an karşınızda olmamızın nedeni önünüzdeki dosyada yazanlar değil, tüm baskılara rağmen muhalif gazetecilik pratiğinden geri durmamamdır. Editörlüğünü yapmaktan gurur duyduğum Etkin Haber Ajansı ilk kez böylesi baskılara maruz kalmıyor. Çalışanları çok defa gözaltına alındı, hala 4 arkadaşımız tutuklu. Bizde tutuklanabiliriz ama iktidarın istediği gibi değil muhalif gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.”

“Gazeteciyim ve sosyalistim”

Ardından ifade veren ETHA muhabiri Pınar Gayıp,  şunları söyledi:

“Bizim gözaltına alınmamız, bizden önceki arkadaşlarımız gibi, özgür basına yönelik saldırılardan yalnızca birisi. Gazeteciyim ve sosyalistim, bunu da olduğum heryerde dile getirmekten asla geri durmayacağım. Bizleri gözaltına alarak, tutuklayarak ETHA’nın sesini kısamayacaklar. Ajansımızın gerçekleri yazmasını engelleyemeyecekler.”

İfadelerin ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği kararını açıkladı.

Hakimlik, editör Semiha Şahin, muhabir Pınar Gayıp, SGDF üyesi Ferhat Harun Pehlivan ve Gazi Mahallesi’nde gözaltına alınan Gülsen İmre’nin tutuklanmasına karar verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler