Eskişehir’de ücretlerini alamayan 850 işçi iş durdurma eylemi yapıyor

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan Yunus Emre Termik Santrali için kömür çıkaran 850 işçi 3,5 aylık ücretlerini alamadıkları için dün geceden bu yana iş durdurma eylemi yapıyor.

Eskişehir’de ücretlerini alamayan 850 işçi iş durdurma eylemi yapıyor

SiyasiHaber

Naksan Holding iştiraki iken FETÖ soruşturmaları kapsamında TMSF’ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devredilen Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik A.Ş.’nin 850 işçisi dün geceden bu yana içerdeki 3,5 aylık maaşlarını alabilmek için iş durdurma eylemi yapıyor. Eskişehir, Mihalıççık’ta bulunan işletmedeki yeraltında ve yerüstünde çalışan tüm işçiler eyleme katılıyor.

Görüştüğümüz işçiler, sorunun 1,5 yıl önce madenin TMSF’ye devredilmesiyle başladığını söylediler. İşçiler şöyle konuştu: “1,5 yıldır maaşlarımızı zamanında alamıyoruz. Maaşlarımız hep 3-4 ay arkadan geliyor. Sendikamız geldi, milletvekilleri geldi, konuştular… 1-2 maaş yatırıldı ama sorunumuz çözülmedi. Şimdi de 3 maaşımız var içeride. Bu maaşlarımızı alana kadar üretimi durdurma kararı aldık.”

“Elektrik ödeniyor, mazot geliyor, yeraltında kullanılan malzemeler geliyor… Hepsine para var, işçiye gelince para yok!” diyen işçiler, maaşlarını alabilmek için yasal haklarını kullandıklarını belirtiyor.

İşçilerin verdiği bilgiye göre madenden çıkarılan kömürün aynı yerde bulunan, aynı şirkete bağlı Yunus Emre Termik Santrali’nde kullanılması planlanmış. Ancak Santrali yapan Çek şirketi de batmış ve kayyuma devredilmiş. TMSF ise Çek şirketinin istediği parayı yüksek bulduğu için ödemeyi yapmıyor. Bu durumda da çıkarılan kömür elde kalıyor. 80 bin ton kömürün stok alanında yandığını belirtiyor işçiler.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler