Eski HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp'e 26 yıl hapis istemi

Eski HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında 26 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Eski HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp'e 26 yıl hapis istemi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında yürütülen soruşturma sonucunda 16 eylem ve açıklama gerekçe gösterilerek 4 ayrı suçtan iddianame hazırlandı. İddianame, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. 

Açıklamalar suç sayıldı 

İddianamede, Yiğitalp'in milletvekilliği döneminde katıldığı cenaze törenleri, toplantı, basın açıklaması ve mitinglerde yaptığı konuşmalar suçlama konusu yapıldı. İddianamede, Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi'nin yerleşik içtihatlarından da anlaşılacağı üzere Yiğitalp'in çeşitlilik, süreklilik ve yoğunluk gösteren eylem ve faaliyetlerinin "örgüt üyeliği" boyutuna ulaştığı savunuldu.

Davaları birleştirme talebi

Açılan davanın, Yiğitalp'in hakkında daha önce "örgüte üye olmak", "örgüt propagandası yapmak", "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak", "halkı kanunlara uymamaya tahrik" ve "görevi yaptırmamak için direnmek" iddiasıyla 11 yıldan 28 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davayla birleştirilmesi talep edildi.

26 yıla kadar hapis istendi

Birleştirme talebiyle hazırlanan iddianamede, "örgüte üye olmak", "örgüt propagandası yapmak", "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" ile "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" iddialarından Yiğitalp'in 10 yıldan 26 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

 MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler