Eski FARC gerillaları Kolombiya Parlamentosu'nda

Kolombiya'da hükümetle barış anlaşması imzaladıktan sonra silah bırakıp siyasi partiye dönüşen eski gerilla örgütü FARC parlamentodaki yerini aldı.

Eski FARC gerillaları Kolombiya Parlamentosu'nda

Kolombiya’da toprak reformu için 52 yıl boyu silahlı mücadele verdikten sonra hükümetle barış anlaşması imzalayarak siyasi partiye dönüşen solcu gerilla örgütü FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) ilk kez parlamentoya girdi.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, yeni parlamentonun açılışında eski gerillaların şimdi anayasaya bağlı olmalarından mutluluk duyduğunu söyledi. Santos, gelecek ay görevini devredeceği yeni cumhurbaşkanı Ivan Duque’ye barışı savunması çağrısında bulundu, “Bugün tarihimizde bir dönüm noktasına tanık oluyoruz” dedi.

FARC’ın kongrenin üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde beşer üyesi bulunuyor.

FARC lideri oturumu protesto etti

Daha önce adı Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri olan FARC, adını “Devrimci Alternatif Ortak Güç” olarak değiştirmişti. FARC’ın kısaltması aynı kaldı. FARC lideri Ivan Marquez, Kongre’ye seçilmesine rağmen örgütün eski liderlerinden Jesus Santrich’in hâlâ gözaltında tutulmasına tepki olarak açılış oturumuna katılmadı.

ABD, uyuşturucu kaçakçılığı iddiaları nedeniyle Santrich’i yargılamak istiyor.

Yeni Cumhurbaşkanı Duque, haklarında soruşturma yürütülmeden ve 260 bin kişinin öldüğü iç savaş sırasında işledikleri suçlar için ölenlerin yakınlarına tazminat ödemeden eski gerillaların parlamentoya girmesine karşı çıkıyordu. Duque’nin üyesi olduğu sağcı Demokratik Merkez Partisi’nin lideri, eski cumhurbaşkanı Alvaro Uribe, FARC’ın parlamentodaki varlığına tepki gösterdi. Uribe, Twitter mesajında “Korkunç suçlar işleyen kişiler Kongre’ye girdi” dedi.

Gözlemciler Kongre’nin birçok üyesinin FARC’ın meclisteki varlığından rahatsız olmasına rağmen, yeni cumhurbaşkanının 2016’da imzalanan barış anlaşmasında çok önemli değişiklikler yapamayacağını söylüyor. Kongre anlaşmayı onaylamış ve Santos, Nobel Barış Ödülü kazanmıştı. Santos anlaşmayı mermiden yapılmış bir kalemle imzalamıştı.

BBC Türkçe

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler