Eski AİHM Başkanı: Türkiye’de OHAL devam ediyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) eski Başkanı Jean-Paul Costa, Türkiye'de OHAL uygulamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Costa, “OHAL’in kaldırılması sadece medyatik bir adım, temelde sorunlar hala ortada duruyor” dedi.

Eski AİHM Başkanı: Türkiye’de OHAL devam ediyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski Başkanı Jean-Paul Costa, Türkiye’de OHAL uygulamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Costa, Türkiye’de OHAL’in kağıt üzerinde kaldırıldığını vurgulayarak “OHAL’in iptal edilse bile, bunun insan hakları alanındaki birçok maddesi öyle ya da böyle bir şekilde yürürlükte, bu yüzden OHAL’in kaldırılması sadece medyatik bir adım, temelde sorunlar hala ortada duruyor” dedi.

Diktatör değil ama otoriter olarak nitelendirilebilir

İdam tartışmalarına ve uzun gözaltı sürelerine değinen Costa, bu dosyalar AİHM önüne gelirse ceza çıkabileceğini belirtti. Costa, Türkiye’deki rejimin “diktatörlük olmasa bile otoriter bir sistem olarak nitelendirilebileceğini” ifade etti.

Jean-Paul Costa kimdir?

Fransa’da Danıştay üyeliği görevinde bulunan ve Sorbonne Üniversite’si Hukuk Fakültesi’nde ders veren Costa, 2007 ve 2011 yılları arasında AİHM’de Başkanlık görevinde bulundu.

Etiketler: AİHM, Türkiye, OHAL

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler