‘Eser Çapar yalnız değildir’

‘Eser Çapar yalnız değildir’

Adana’da Eğitim-Sen şube üyesi Eser Çapar Gezi Parkı direnişlerine katıldığı gerekçesiyle memuriyetten çıkarıldı.

Haber Merkezi- Adana’da son bir ay içerisinde Eğitim-Sen üyesi 19 kişiye Gezi Parkı direnişlerine katıldığı gerekçesiyle ‘uyarı’ cezası verildi.

İdari cezaya çarptırılan Eser Çapar’ın ise Gezi Parkı direnişlerinden yargılandığı dava bugün Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme 3 Mart’a ertelenirken, konu ile ilgili Eğitim-Sen Adana Şubesi Adana Adliyesi önüne bir yürüyüş gerçekleştirerek basın açıklaması yaptı.

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse ve Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’nın da katıldığı basın açıklamasını Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz okudu.

‘Eser Öğretmen Yalnız Değildir’ pankartı önünde basın açıklamasını yapan Ahmet Karagöz “En Son Yüreğir ilçesi Güney Sanayi Çalışanları İlkokulu Sınıf Öğretmeni üyemiz ESER ÇAPAR, hakkında “Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında yapılan çalışmaların protesto edilmesi amacıyla Adana ilinde 1-16 Haziran 2013 tarihlerinde izinsiz olarak yapılan gösterileri organize eden kişiler arasında yer aldığı ve izinsiz olarak yapılan gösterilere katıldığı” gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatılmış, soruşturma sonucu 657 sayılı DMK’nın 125/E-a maddesi uyarınca “Devlet Memurluğundan Çıkarma” cezasıyla cezalandırılmıştır.” dedi. Eser Çapar’ın sendikanın çağrısı üzerine eylemlere katıldığını belirten Karagöz, Çapar’ın komplo kurularak, memurluktan çıkarma işlemi için düzmece hikayeler uydurulduğunu belirtti. Karagöz “Eser Çapar arkadaşımız cezalandırılmak için suç üretilmiştir. Görev yaptığı okul müdürü de gezi eylemlerine katılma konusunda öğretmen ve öğrencileri yönlendirmediğini, ifadesine başvurulduğu güne kadar da olumsuz bir davranışına rastlamadığını belirtmektedir. Soruşturma dosyasında Eser Çapar’ın arkadaşımızın gözaltına alındığı tarihler dışında görevine gelmediği veya görevini aksattığına dair herhangi bir bilgi ve belge de bulunmamaktadır.” diyerek Çapar’ın 657 sayılı Yasanın 125/E-a maddesi uyarınca disiplin cezasıyla cezalandırılamayacağını ifade etti.

Basın açıklamasının ardınan konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse Eser Çapar’ın yanında olduklarını belirterek uygulamaya karşı çıktı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’da Köse’nin ardından söz alarak yapılanların hukukla bağdaşmadığını belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler