Esenyurt'ta yurttaşlar polis engeline rağmen Suriye operasyonuna karşı yürüdü

HDP’nin çağrısıyla, Esenyurtta biraraya gelen yurttaşlar Kaymakamlık yasağına rağmen, Suriye’ye yönelik askeri opersayona karşı yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, ve HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de katıldı

Esenyurt'ta yurttaşlar polis engeline rağmen Suriye operasyonuna karşı yürüdü

HDP Esenyurt İlçe Örgütü, Türkiye’nin, Suriye’ye yönelik başlattığı saldırılar karşısında Esenyurt Meydanı’nda basın açıklaması yapmak için toplandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit’in yanı sıra İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanarak görevlerinden alınan Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerinin eş başkanlarının Esenyurt Meydanı’nda halk ile bir araya gelmesi polisler tarafından engellendi.

 

Polis yurttaşlara biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı

HDP Esenyurt İlçe Örgütü’ne, Esenyurt Kaymakamlığı tarafından “Meydan’da açıklama, eylem ve etkinlik yapılması yasaklanmıştır” açıklamalı bir tebligat yapıldı. Bunun üzerine meydanın giriş ve çıkışını, HDP Esenyurt İlçe Örgütü’nü ve çevresini zırhlı araçlarla kapatan polis açıklama için toplanan kitleye plastik mermi ve biber gazıyla saldırdı. Polis saldırısı sırasında kitle “Biji Berxwedana Rojava” ve “Katil AKP” sloganları attı. Polis bir çok kişiyi darp ederken 2 kişiyi de gözaltına aldı. Saldırı sonrası HDP Esenyurt İlçe Binası önüne yürüyüş yapıldı.

 

 

Temelli: “Barışın mücadelesini vermemiz gerekiyor”

İlçe binasın önünde kitleye seslenen Temelli, yapılmak istenen açıklamanın engellemesine ve yaşanan polis saldırısına tepki gösterdi. Halkla bir araya gelmek için Esenyurt’a geldiklerini ifade eden Temelli, “Ama görüyorsunuz bütün her tarafı abluka altına almışlar. Bugün birçok belediye Eş başkanlarımız gözaltına alındı. Erciş ve Nusaybin belediye eş başkanlarımız ve meclis üyelerimiz gözaltına alındı. Neden gözaltına alındı? ‘Savaşa hayır’ dedikleri için gözaltına alındılar. Nusaybin’de kriz masası kuruldu. Kriz masasını devirdiler neden çünkü kriz yaratanlar krize çözüm üretenlere tahammül edemiyorlar. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Savaş istemek suçtur. Barış isteyen herkes dünyanın her yerinde onurlandırılır. Ama bu ülkede savaşa karşı çıkanlar, cezalandırılıyor. Bakın BM yasalarında ne yazıyor. Savaşın propagandasını yapamazsın. Bugün bu ülkede kendini bir avuç kendini bilmez, sabah akşam televizyonlarda savaş propagandası yapıyor. İlkokul çocuklarını da bu propagandaya alet ediyorlar. Oysa barışı savunmamız gerekiyor. Barışın mücadelesini vermemiz gerekiyor. Çünkü savaşı istedikçe bu ülkeye kötülük yapmaya devam ediyorsunuz” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler