Esad da Kürtlere düşman! Daha iyi bir ortak nokta olabilir mi?

SEÇTİKLERİMİZ - Koray DÜZGÖREN artıgerçek için yazdı: Suriye liderinden adeta, 'Sorun Kürtlerin herhangi bir statü kazanmaması ve baskı altında, zorla asimile edilmesi ise gelin işbirliği yapalım' çağrısı…

 Esad da Kürtlere düşman! Daha iyi bir ortak nokta olabilir mi?

Bütün gözler ve kulaklar 5 Mart’ta Moskova’da yapılan Putin-Erdoğan zirvesine çevrilmişken Şam’dan ilginç bir mesaj yayınlandı.

Normalde bu mesajın Moskova’daki zirveyle, İdlib’le ilgili olması beklenirdi.

Ama öyle olmadı.

Mesaj Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’dan geliyordu ve doğrudan Suriye Kürtleri ile ilgiliydi.

Esad, Rus Devlet TV’si Rossiya 24’e verdiği bir röportajda, “Kürtlerle Türkiye'ye karşı ortak savaş dışındaki bir hususta anlaşmayız” diyor ve Kürtlerin Suriye’ye ait olduklarını kanıtlamak için İdlib sahasında Türkiye'ye karşı savaşması gerektiğini söylüyor.

Bu kadarla da kalmıyor. Ülkesindeki Kürt sorununun, ‘Yalan ve hayal’ ürünü olduğunu öne sürerek ve bütün tarihi gerçekleri elinin tersi ile iterek, Kürtlerin Türkiye’nin baskısı nedeniyle kuzeye yerleştiğini ileri sürüyor, “Biz de onları Suriye’de misafir ettik” diyor.

Bu açıklama Rusya aracılığıyla Suriye hükümeti ile DSM (Demokratik Suriye Meclisi) ve Özerk Yönetim arasında başlayacak görüşmeler için hazırlık yapılan bir döneme denk gelmesi açısından da önem taşıyor.

Moskova ayrıca, kurulacak Anayasa masasına Kürtleri de dahil edebilmek için buna karşı çıkan Ankara’yı ikna edebilmenin olanaklarını araştırıyor.

Kürtlerin Suriye’nin yeniden yapılandırılmasında önemli bir güç olarak mutlaka yer alması gerektiğini savunuyor.

Bunu da Kürtleri çok sevdiği için yapıyor değil...

... Koray DÜZGÖREN'in artıgerçek'teki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler