Erzurum'da çıkan yangında 25 hayvan telef olurken 42 kişi de zehirlendi

Erzurum'da çıkan yangından 42 kişi etkilendi, ev ve ahırlar kullanılmaz hale geldi, hayvanlar telef oldu.

Erzurum'da çıkan yangında 25 hayvan telef olurken 42 kişi de zehirlendi

Erzurum’un Yakutiye İlçesine bağlı Kırmızıtaş Köyü’nde elektrik tellerinin sürtünmesinden çıkan kıvılcımların yol açtığı yangında can pazarı yaşandı. Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangında köylüler, ahırlarda kalan hayvanları kurtarmanın mücadelesini verdi. Dumandan etkilenen 42 kişinin ambulanslarda tedavi edildiği yangında 5 ev, 3 ahır kullanılmaz hale geldi, 25 hayvan telef oldu ve tonlarca ot yandı.

Yangın dün akşam saatlerinde Erzurum’a 22 kilometre uzaklıktaki 50 hane, 250 nüfusa sahip Kırmızıtaş köyünde çıktı. Köyün üst tarafından geçen elektrik tellerinin sürtünmesinden çıkan kıvılcımlar, iddiaya göre bir evin damında bulunan otları tutuşturdu. Bir anda otları saran alevler ev ve ahıra sıçradı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen alevler başka bir evin bacasındaki otlara da sıçradı. Köylüler kovalarla çeşmeden su taşıyarak yangına müdahale etmeye çalıştı. Bir taraftan yangını söndürmeye çalışan köylüler bir taraftan da ahırda kalan hayvanları kurtarmanın mücadelesini verdi.

Yoğun duman sebebiyle Saffet Erkaya isimli köylüye ait ahırdaki 25’e yakın büyükbaş hayvan çıkarılamayınca içeride boğularak telef oldu. Ahırlardan kurtarılan hayvanlar ise köyün dışarısına götürüldü. Köylüler ahırlardaki tavukları da birer birer kucaklayarak kurtarmayı başardı.

Evlerin damlarında bulunan otlardan çıkan duman sebebiyle itfaiye ekipleri ve yangına müdahale eden köylüler zor anlar yaşadı. Vatandaşlar, dumandan etkilenenlere ayran verirken, aşırı dumandan zehirlenen 42 kişiye köyde bekletilen 3 ambulansta oksijen verildi. Durumu ağır olan 2 kişi ise hastaneye kaldırıldı.

İş makineleri, itfaiye araçları ve köylülerin müdahale ettiği yangın yaklaşık 5 saat sonra kontrol altına alınabildi. Yangında 5 ev, 3 ahır kullanılmaz hale geldi, 25 büyükbaş hayvan telef olurken, tonlarca ot yandı.

Köye gelen Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, "Gelen mala gelsin. Önemli olan sizlere bir şey olmaması. Yaralarınız sarılır" dedi.

DHA

Etiketler: erzurum, Yangın, Yakutiye, hayvan

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler