Erzurum Aşkala’de Kürt işçilere linç girişimi

Erzurum Aşkala’de Kürt işçilere linç girişimi

Erzurum’un Aşkale ilçesinde TOKİ inşaatında çalışan Kürt işçiler linç edilmek istendi. Yaklaşık 2 bin kişinin toplanarak saldırdığı yaklaşık 150 işçi, polisin gözetimde Aşkale’den çıkarıldı.

İki bin kişi toplandı

Olay dün saat 19.00 sıralarında Aşkale ilçe merkezinde meydana geldi.

TOKİ inşaatında çalışan bir işçinin parmağındaki PKK simgeli yüzüğü nedeniyle tartışma çıktı. Olayın duyulması üzerine toplanan Aşkale halkı ‘PKK’li’ diye söz konusu işçi ve arkadaşlarına saldırdı ve linç etmek istedi.

Olay yerinden polisin de yardımıyla kaçan işçiler TOKİ’ye sığındı.

Kısa sürede toplanarak sayıları 2 bini bulan ilçe halkı, TOKİ inşaatını bastı. PKK yandaşı olmakla suçladıkları işçileri Aşkale’de görmek istemediklerini söyleyen gruptakiler, Erzincan- Erzurum Karayolunu da bir süre trafiğe kapattı.

Kalabalık grup, zaman zaman kendi aralarında da tartışıp yumruklaştı. Yolda bekleyen bir grup, şehirlerarası yolcu taşıyan bazı otobüs firmalarını da taşladı. Kalabalık grubun attığı taşlar nedeniyle bir otobüs firmasının şoförü zor anlar yaşadı.

Yolculara da saldıracaklardı

Otobüsünün sadece arka camları kırılmayan dört yıllık şoför Mehmet Bayındır, “Yanımıza gelen polisler, ‘Durmayın devam edin’ diye söylediler. Taksi önümü kesince yüzden fazla kişi bir anda taş atmaya başladı. Manevra yaparak oradan çıkmayı başardım. O an yolculara bir şey olmasın, onları nasıl kurtarırım diye düşünüyordum. Orada dursam PKK’li diye yolcuları linç edeceklerdi. Yolcular büyük korku yaşadı, çocuklar ağladı. Camları kırık otobüsle sefer yapılamayacağı için yolcuları otele yerleştirdik” dedi.

‘İkinci kata kadar geldiler’

Evrensel’den Fatih Polat’ın görüştüğü TOKİ binasına sığınmış işçiler, gece 01:30 sıralarında beş saattir binanın içinde olduklarını ve can güvenliklerinin olmadığını söyledi.

İşçilerden Cemal Akar, “İçeride 150 civarında işçiyiz. Bir iki arkadaşımız darp edilmiş durumda. Şehirde darp edilmişler. Biz 3’üncü kattayız. Onlar ikinci kata kadar geldi” diye konuştu.

Emniyet müdürünün kendi yanlarına geldiğini ve onları çıkaracağını söylediğini belirten inşaat işçisi Cemal Akar, “Ancak bütün şehir aşağıya toplanmış durumda. Ruh halimiz hiç iyi değil. Sonuçta biz bu şehrin içinden gececeğiz. Kendimizi hiç güvende hissetmiyoruz” dedi.

Polis, beş saatlik tehlikeli sürecin ardından TOKİ inşaatında çalışan işçileri önce binadan, ardından da ilçeden çıkarttı. Korkutan süreç ancak böyle son bulabildi.

Etiketler: Aşkale, erzurum, İşçi, Linç, PKK

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler