Ertuğrul Kürkçü’ye AKPM Onursal Üyeliği verildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü'ye, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından Onursal Üyelik verildi.

Ertuğrul Kürkçü’ye AKPM Onursal Üyeliği verildi

SiyasiHaber

Bugün (8 Ekim) Strasbourg’daki Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi binasında yapılan törenle AKPM Başkanı Liliane Maury-Pasquier tarafından Ertuğrul Kürkçü’ye "Onursal Üyelik" ünvanı verildi. Törende konuşan Kürkçü, “Köklerinde demokrasi için, devrim için faşizme karşı mücadele olan bu meclisin onursal üyeliğine seçilmiş olmak bir şereftir. Viva la revolución (Yaşasın devrim)!” dedi.

Birleşik Avrupa Solu Grubu’nun önerisiyle ve AKPM’nin kararıyla verilen Onursal Üyelik dolayısıyla Ertuğrul Kürkçü bundan böyle AKPM adına temsili görevler üstlenmeye davet edilebilecek.

HDP Onursal Başkanı Kürkçü TBMM’de 24., 25. ve 26. Dönemlerde yaptığı milletvekilliği sırasında HDP adına AKPM Türkiye delegasyonunda yer almış ve AKPM'deki çalışmalarını Birleşik Avrupa Solu Grubu'nda (UEL) sürdürmüştü. Kürkçü, AKPM Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Başkan Yardımcılığı görevinin yanı sıra Genel Kurul tartışmalarında UEL adına sözcülük de üstlenmişti.

Ertuğrul Kürkçü kimdir?

Sosyalist aktivist, yayıncı ve yazar. 24. Dönem Mersin, 25. ve 26. Dönem İzmir Milletvekili, Halkların Demokratik Partisi Onursal Başkanı. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) kurucularından.

5 Mayıs 1948’de Bursa’da doğdu. 18 Ekim 1970’de Türkiye Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (DEV – GENÇ) Genel Başkanlığı’na seçildi. Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere katliamından sağ kurtulan tek kişi oldu. Sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı, ölüm cezasına mahkûm edildi, 1974’te çıkarılan genel Af Yasası ile cezası 30 yıla çevrildi; 14 yılını hapishanede geçirdi. 1986’da yapılan infaz yasası değişikliğiyle serbest bırakıldı.

Hapisten çıktıktan sonra ÖDP’nin kurucuları ve Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri arasında yer aldı. ÖDP’deki ayrışmaların ardından oluşumuna katıldığı Sosyalist Emek Hareketi Parti Girişimi’nin ve Sosyalist Gelecek Parti Hareketi’nin (SGPH) eş-sözcülüğünü yaptı. Ardından SGPH’nin de bileşenleri arasında olduğu Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin Kurucular Kurulu’nda yer aldı.

Ertuğrul Kürkçü, BDP ve HDP’den milletvekili olduğu dönemde TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal işler Komisyonlarında HDP Meclis Grubu’nu temsil etti. Kürkçü, 25. ve 26. dönemlerde de HDP milletvekili olarak AKPM Türk delegasyonu ile AKPM Birleşik Sol Grubunda ve TBMM Çevre Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonlarında yer aldı.

20 Mayıs 2016’da Geçici Anayasa Değişikliğiyle diğer 54 HDP milletvekiliyle birlikte dokunulmazlığı kaldırıldı, milletvekilliği ise devam etti.

Dokunulmazlıkların kaldırıldığı tarihte TBMM’ye ulaşmış 16 fezleke uyarınca yargılanmaya başladı. Görülen davaların üçünden beraat etti ancak elliyi aşkın yıl hapis istemiyle yargılanması çeşitli mahkemelerde sürüyor.

Gazetecilik ve yayıncılık çalışmaları

Hapisteyken Karl Marx’ın Biyografisi’ni Türkçe’ye çevirdi. Serbest bırakıldıktan sonra, İletişim Yayınları için tasarladığı “Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliğini yaptı.

2002 – 2007 arasında siyaset ve kültür dergisi Siyasi Gazete‘yi çıkardı. Milletvekili adayı olana kadar bianet.org haber sitesini de kapsayan BİA projesinde koordinatör, gazeteci ve yazar olarak çalıştı. Eylül 2009-Ağustos 2011 arasında yayınlanan Sosyalist Gelecek Parti Hareketi’nin yayını Ekmek & Özgürlük‘ün de editörüydü.

Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi için yazdığı imzalı makaleleri bir araya getiren kitabı “İsyanın İzinde” Kasım 2013’te Dipnot Yayınevi’nce yayınlandı. Hapishaneden çıktıktan sonra yapılan söyleşilerden bölümleri bir araya getiren “Pratiğin Aklı Teorinin Heyecanı” başlıklı derleme de Mayıs 2014’te aynı yayınevinden çıktı.

(Biyografi: Bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler