Ertuğrul Kürkçü'ye AKPM ‘onursal üyeliği’

HDP eski milletvekili ve Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü'ye Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) onursal üyesi unvanı veriliyor.

Ertuğrul Kürkçü'ye AKPM ‘onursal üyeliği’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü'ye, yarın (8 Ekim 2018, Pazartesi) Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Liliane Maury-Pasquier tarafından "Onursal Üye" ünvanı verilecek.

Kürkçü, 2011-2013 arasında 24. Dönem Mersin Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), 2015-2018 arasında 25.-26. Dönem İzmir Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili olarak AKPM Türkiye delegasyonunda yer almış ve AKPM'deki çalışmalarını Birleşik Avrupa Solu Grubu'nda (UEL) yer alarak sürdürmüştü. Kürkçü, AKPM Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Başkan Yardımcılığı görevinin yanısıra Genel Kurul tartışmalarında UEL adına sözcülük de üstlenmişti. 

Kürkçü'nün AKPM üyeliği, 26. Dönem milletvekilliğiyle birlikte sona ererken Birleşik Avrupa Solu Grubu'nun önerisiyle AKPM Başkanlığı kendisine “Onursal Üye” ünvanı vermeyi kararlaştırdı. Yeni ünvanı dolayısıyla Kürkçü bundan böyle AKPM adına temsili görevler üstlenmeye davet edilebilecek.

“Onursal Üyelik" seremonisi, 8 Ekim 2018, Pazartesi akşamı yerel saat ile 19:15'te, Fransa'nın Strasbourg kentindeki AKPM binasında gerçekleştirilecek.

Kürkçü hakkında

Sosyalist aktivist, yayıncı ve yazar. 24. Dönem Mersin, 25. ve 26. Dönem İzmir Milletvekili, Halkların Demokratik Partisi Onursal Başkanı.

5 Mayıs 1948’de Bursa’da doğdu. 18 Ekim 1970’de Türkiye Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (DEV – GENÇ) Genel Başkanlığı’na seçildi. Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere katliamından sağ kurtulan tek kişi oldu. Sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı, ölüm cezasına mahkûm edildi, 1974’te çıkarılan genel Af Yasası ile cezası 30 yıla çevrildi; 14 yılını hapishanede geçirdi. 1986’da yapılan infaz yasası değişikliğiyle serbest bırakıldı.

Hapisten çıktıktan sonra ÖDP’nin kurucuları ve Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri arasında yer aldı. ÖDP’deki ayrışmaların ardından oluşumuna katıldığı Sosyalist Emek Hareketi Parti Girişimi’nin (SEH) Sosyalist Cumhuriyet Kolektifi (SCK) ve Sosyalist Demokrasi Kolektifi’yle (SDK) birlikte 27-28 Mart 2010’da gerçekleştirdiği konferansta oluşturulan Sosyalist Gelecek Parti Hareketi (SGPH)’nin eş-sözcüsüydü.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi'nin (SYKP) kuruclarından olan Kürkçü, BDP ve HDP’den milletvekili olduğu dönemde TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal işler Komisyonlarında HDP Meclis Grubu’nu temsil etti. Kürkçü, 25. ve 26. dönemlerde de HDP milletvekili olarak AKPM Türk delegasyonu ile AKPM Birleşik Sol Grubunda ve TBMM Çevre Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonlarında yer aldı.

20 Mayıs 2016’da Geçici Anayasa Değişikliğiyle diğer 54 HDP milletvekiliyle birlikte dokunulmazlığı kaldırıldı, milletvekilliği ise devam etti.

Dokunulmazlıkların kaldırıldığı tarihte TBMM’ye ulaşmış 16 fezleke uyarınca yargılanmaya başladı. Görülen davaların üçünden beraat etti ancak elliyi aşkın yıl hapis istemiyle yargılanması çeşitli mahkemelerde sürüyor.

Gazetecilik ve yayıncılık çalışmaları

Hapisteyken Karl Marx’ın Biyografisi’ni Türkçe’ye çevirdi. Serbest bırakıldıktan sonra, İletişim Yayınları için tasarladığı “Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliğini yaptı.

2002 – 2007 arasında siyaset ve kültür dergisi Siyasi Gazete‘yi çıkardı. Milletvekili adayı olana kadar bianet.org haber sitesini de kapsayan BİA projesinde koordinatör, gazeteci ve yazar olarak çalıştı. Eylül 2009-Ağustos 2011 arasında yayınlanan Sosyalist Gelecek Parti Hareketi’nin yayını Ekmek & Özgürlük‘ün de editörüydü.

Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi için yazdığı imzalı makaleleri bir araya getiren kitabı “İsyanın İzinde” Kasım 2013’te dipnot yayınevince yayınlandı. Hapishaneden çıktıktan sonra yapılan söyleşilerden bölümleri bir araya getiren “Pratiğin Aklı Teorinin Heyecanı” başlıklı derleme de Mayıs 2014’te aynı yayınevinden çıktı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler