Ertuğrul Kürkçü'ye 2 yıl hapis cezası

Ertuğrul Kürkçü Iğdır'da 2016 Newroz'unda yaptığı konuşma nedeniyle 2 yıl hapse mahkum oldu. Karar istinaf mahkemesine gidecek.

Ertuğrul Kürkçü'ye 2 yıl hapis cezası

Halkların Demokratik Partisi Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü'ye, Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında 2 yıl hapis cezası verildi. Aynıda davada yargılanan 26 dönem HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman'ın dosyası ise ayrıldı.

Duruşma bitiminde  açıklama yapan Kürkçü “Mahkeme kararı takdiren teşdiden verdi, alt sınırdan ağırlaştırarak verdi. Mahkeme başkanı gerekçeyi okurken 'hafifletici neden görülmediğinden, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına mahal görülmediğinden, ertelenemeyeceğinden, pişmanlık göstermediğinden, suçu yeniden işleme eğilimi olduğu anlaşıldığından" gibi ifadeler kullandı. Cezanın üst sınırı 3 yıl, alt sınırdan ağırlaştırarak vermiş oldu. İstinaf mahkemesine gidecek karar.”

Ceza onanırsa Ertuğrul Kürkçü Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Iğdır il örgütü tarafından 2016 Newroz kutlamaları sırasında yaptığı konuşma dolayısıyla hapse girecek.
Kürkçü hakkında iddianameyi Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Turan hazırlamış ve Terörle Mücadele Kanunu 7/2’den Örgüt Propagandası Yapma maddesinden yargılanmasını istemişti.

Dokunulmazlıkların kaldırılması

Kürkçü o dönem HDP İzmir milletvekili idi. Yaptığı konuşma nedeniyle hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca fezleke düzenlenerek dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na gönderilmişti.

Dokunulmazlıkların kaldırılması için Anayasa’da yapılması istenen değişiklik tasarısı, AKP, MHP ve CHP'den gelen 376 oyla 20 Mayıs 2016’da Meclis’ten geçmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran 2016’da onaylamasıyla yürürlüğe girdi. O tarihte 138 milletvekili hakkındaki toplam 667 dosya bulunuyordu. Bu dosyalardan 405'i de HDP milletvekillerine aitti. Kürkçü’nün Iğdır Başsavcılığından gelen dosyası da onlardan biriydi.

Üç konuşma için iki dava daha var

Kürkçü'nün ayrıca Mardin ve Diyarbakır'da 2012, 2015-2016'da yaptığı üç konuşma nedeniyle 13,5 yıldan 33 yıla kadar hapsinin istendiği davası daha bulunuyor. 3 Ekim 2018'da görülmeye başlanan davanın ikinci duruşması 6 Şubat 2019'da görülecek.
Adıyaman'ın dosyası ayrıldı.

Ertuğrul Kürkçü’nün 21 Mart 2016 günü Iğdır’da konuşma yaptığı Newroz kutlamasında HDP Iğdır milletvekili Mehmet Emin Adıyaman da bir konuşma yapmıştı.
Adıyaman da bu konuşması nedeniyle Kürkçü ile aynı davada yargılanıyordu. Davanın Kürkçü için karar duruşması olan 4. duruşmasında Adıyaman’ın dosyası ayrılarak başka bir davaya bağlandı.

(Bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler