Ermenistan yapımı ‘Yeva’ adlı film, İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında gösterime girmesi planlanan Ermenistan ve İran ortak yapımı olan ‘Yeva’ isimli film İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Valilik gerekçe olarak ‘Azerbaycan’ın hassasiyeti’ olduğunu bildirdi.

Ermenistan yapımı ‘Yeva’ adlı film, İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul etabının son gününde (17 Mart), yönetmenliğini Anahit Abad’ın üstlendiği Ermenistan yapımı “Yeva” adlı filmin bugün saat 17.00 seansında gösterilmesi planlanıyordu.

Ancak “Yeva” adlı filmin gösterimi İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.

Bugün öğlen saatlerinde filmin gösteriminin yasaklandığına dair Valilik kararı Filmmor’a tebliğ edildi.

Filmmor: Azerbaycan’ın talebi üzerine yasaklandı

Bainet’e konuşan Filmmor’dan Melek Özman, filmin Azerbaycan hükümetinin ısrarlı girişimleri sonucu yasaklandığını söylerken, yaşananları şöyle aktardı:

“Azerbaycan Konsolosluğu önde Fransız Kültür Merkezi’ne resmi bir yazı göndererek filmi yasaklamalarını istedi. Biz Fransız Kültür Merkezi’yle filmi paylaştık, onlar da izledi ve gösterilmesinde bir sakınca olmadığına karar verdiler.

“Film bir kadının İran’dan eski kocasından kaçmasını anlatıyor. Kadın Karabağ’da bir Ermeni köyüne sığınıyor. Azerbaycan’ın bu konuda bir devlet hassasiyeti varmış, biz de bilmiyorduk.

“Tüm devletlerin hassasiyetlerini gözetemeyeceğimizi, filmde kimseyi incitici söylemler olmadığını söyledik ama Azerbaycan hükümetinin Dışişleri Bakanlığı’na, hatta Dışişleri Bakanı’na kadar ısrarlı girişimleri olmuş.

“Sonuçta Azerbaycan hükümetinin talebi üzerine Türkiye’den de gösterilmemesi için girişimler oldu sonunda yazılı yasaklama geldi.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler