Ermeni Soykırımı'nın yıldönümünde İHD'nin anmasına polis engeli: Üç gözaltı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin, Ermeni Soykırımı’nın 103. yıldönümünde Sultanahmet Meydanı’ndan yapmak istediği anma eylemi polis tarafından engellendi ve üç kişi gözaltına alındı.

Ermeni Soykırımı'nın yıldönümünde İHD'nin anmasına polis engeli: Üç gözaltı

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’un, Ermeni Soykırımı’nın 103. yıldönümünde Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi önünde gerçekleştirmek istediği anma eylemi polis tarafından engellendi.

Polis, dövizlerde ve açıklamada “soykırım” kelimesi geçtiği gerekçesiyle üç kişiyi gözaltına aldı.

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’dan Avukat Eren Keskin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''İfade hakkımızın engellenmesini kabul etmiyoruz. Bu nedenle de bugün burada basın açıklamasını yapmıyoruz. Çünkü bize yasaklanan kelimeler kullanılmadan bu açıklamayı yapmanın hiçbir anlamı yok. Bugün Fransa’dan, EGAM’dan yetkililer ve Fransız Parlamentosu’ndan milletvekili arkadaşlarımız da burada. Onlar da konuşmuyorlar. İfade özgürlüğünün ihlal edildiği bu noktada hiçbirimiz konuşmuyoruz. Acılar unutturulamaz.''

İHD yetkilileri, 2005 yılından beri Ermeni Soykırımı’nın 24 Nisan’daki yıldönümünde anma gerçekleştirdiklerini ve ilk defa böyle bir yasakla karşılaştıklarını belirterek engellemeye ilişkin saat 13.30’da İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Yıllardır Sultanahmet Meydanı, Haydarpaşa Garı gibi Ermeni Soykırımı’nın hafıza mekanları olan yerlerde anma gerçekleştirdiklerini belirten İHD yetkilileri, dövizler ve açıklamada “soykırım” kelimesi geçtiği gerekçesiyle polisler tarafından el konulmak istendiğini kaydetti.

Leman Yurtsever, Jihan Tosun, Gamze Yaman’ın kelepçelenerek gözaltına alındığını kaydeden İHD yetkilileri , üç insan hakları savunucusunun savcılığa çıkartılmalarının beklendiğini ifade etti.

EGAM: “Bundan sonraki adım ne olabilir ki?

Anmaya katılmak için Türkiye’ye gelen Avrupa Irkçılık Karşıtı Hareket (EGAM) Başkanı Benjamin Abtan da yaptığı konuşmada “Buraya Ermeni soykırımını anmak üzere geldik. Uzun yıllar sonra ilk defa İHD’nin materyallerinde ve pankartlarında soykırım kelimesi geçtiği için böyle bir şeyle karşılaştık” dedi.

EGAM olarak 6 yıldır ziyaretlerini gerçekleştirdiklerini belirten Abtan, “Endişelerimiz bugün polis tarafından gerçekleştirilen olaylarla teyit edildi aslında. Şayet kelimelerin dile getirilmesini bile yasaklıyorsanız, bundan sonraki adım ne olabilir ki?” şeklinde konuştu.

(Sendikaorg)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler