Erkekler Temmuz ayında 32 kadını öldürdü

Erkekler, Temmuz’da en az 80 kadına şiddet uyguladı, en az üç çocuğu öldürdü. Aralarında oğlan çocukların da olduğu en az 27 çocuğu istismar eden erkekler, en az 15 kadını taciz etti. Erkekler en az 113 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Erkekler Temmuz ayında  32 kadını öldürdü

 

AKP iktidarı ve iktidar yanlısı gazetecilerin karşı kampanya yürüttüğü İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme tartışılırken sözleşmenin öngördüğü şiddete karşı tedbirler alınmazken geçtiğimiz ayda da erkek şiddeti devam etti.

Temmuz ayında erkekler 80 kadına şiddet uyguladıç En az 32 kadın öldürüldü. Üç çocukta şiddet cenderesinde öldürüldü. Dokuz kadına ise tecavüz edildi.

Bianet'in hazırladığı 'Erkek Şiddeti Çetelesi Temmuz 2020' yayımlandı. Yerel ve ulusal gazeteler, haber siteleri ve ajanslardan derlenen bilgilere göre erkekler, Temmuz’da en az 80 kadına şiddet uyguladı, en az üç çocuğu öldürdü. Aralarında oğlan çocukların da olduğu en az 27 çocuğu istismar eden erkekler, en az 15 kadını taciz etti. Erkekler en az 113 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Çeteleye göre, 2020'nin ilk 7 ayında 155 kadın öldürüldü. Kadınlar, şiddeti en çok yakın çevresindeki erkeklerden gördü.  Kadın cinayetlerinin yüzde 59'u koca veya eski kocalar tarafından gerçekleştirildi.

Şiddetin yaşandığı yerler ise yüzde 59'u evlerde yaşandı. Yüzde 27 şiddet olayı ise sokakta yaşandı.

Kadınları öldüren 32 failden sadece 7'si tutuklandı. Dört erkek ise cinayetlerin ardından intihar etti.

Failerin 2'si ise İnfaz Yasası düzenlemesinden yararlandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler