Erkekler, ocak ayında en az 21 kadını öldürdü

Ocak 2020’de erkekler tarafından 21 kadın öldürüldü, 14 kadının ölümü de basına şüpheli olarak yansıdı. Erkekler tarafın en 48 kadına şiddet uygulanırken, 16 kadına tecavüz edildi, 121 kadın seks işçiliğine zorlandı, 31 çocuğa cinsel istismarda bulunuldu ve 16 kadın da taciz edildi.

Erkekler, ocak ayında en az 21 kadını öldürdü

Kadınlar hemen her gün cinsel şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor, yaygın medya da bu taciz, tecavüz, şiddet haberlerini sıradan vakalar olarak sayfalarına taşıyor. Bianet yerel, ulusal gazeteler, haber siteleri ve ajansları yer alan kadına yönelik şiddet haberlerini tarayarak kadına yönelik şiddetin çetelesini tutuyor. Bianet bu verileri düzenli olarak sayfalarında yayımlıyor.

 

Bianet’in derlediği Erkek Şiddeti Çetelesi Ocak 2020’ye göre, erkekler Ocak 2020'de en az 21 kadını öldürdü. Ocak'ta en az 14 kadının ölümü (Muğla 2, Siirt,  Adana, Antalya, Aydın, Malatya, İstanbul 2, Çankırı, İzmir, Manisa, Kocaeli, Bursa ) basına şüpheli olarak yansıdı. Erkekler Edirne, Denizli, Diyarbakır ve İzmir’de dört kadını da intihara sürükledi.

İki kadını öldüren erkek, aynı kadınlara sistematik olarak işkence ediyordu. Öldürülen kadınlardan birinin koruma kararı vardı. Öldürülen iki kadını ise cezaevinden çıkan erkek öldürdü. Kadınları öldüren erkeklerden biri korucuydu.

Ocak 2020’de en az iki (Kayseri-İstanbul) kadının ölümü de basına “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yansıdı. Erkekler bir kadını da öldürmeye teşebbüs etti. Ayrıca Konya'da S.Ö. isimli kadın S.A. isimli erkeği gar tuvaletinde tabancayla ateş ederek öldürdü. Polise teslim olan kadın, erkeğin kendisine tecavüz ettiğini söyledi. Dersim'de Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'dan 5 Ocak 2020'den beri haber alınamıyor. Doku'yu arama çalışmaları sürüyor. 

Ocak 2020’de öldürülen kadınların isimleri şöyle:

Alev E., Aynur E., Büşra Y., Deniz G., Ebru A., Ece A., Emine A., Esma P., Fatma T., Füsun A., Gamze E., Leman E., Melike D., Mesrure G., Seyhan Y., Şehriban Ç., Şerife B., Tuğçe D., Zübeyde D., Zülfiye Y., ismi öğrenilemeyen bir kadın.

Erkekler tarafın Ocak 2020’de en az 48 kadına şiddet uygulanırken, 16 kadına tecavüz edildi, 121 kadın seks işçiliğine zorlandı, 31 çocuğa cinsel istismarda bulunuldu ve 16 kadın da taciz edildi.

 

Bianet Erkek Şiddeti Çetelelerine ulaşmak için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler