Erkekler bi zahmet yerini bilsin

Figan EROZAN yazdı- Kadın ve erkeği değerlendirme ölçütümüz toplumsal norm ve gelenek ile örtülü olunca KADEM'den başka bir açıklama yapması beklenemezdi. Bu nedenle KADEM de bu açıklamayı yapmıştır. Şaşırdık mı? Tabii ki hayır.

Erkekler bi zahmet yerini bilsin

 

Twitter'da başlayan giderek büyüyen #erkekleryerinibilsin hashtagleriyle dile getirilenler, bugüne kadar kadınların maruz kaldığı ayrımcılığın, ötekileştirmenin, hafif alay kokan küçümsemenin tersyüz edilerek erkekler üzerinden kaleme alınması idi.

Bu sözcüklerde anlatılan, aktarılan yüzlerce yıllık gelenek, örf, toplumsal kabuller eşliğinde kadınlara reva görülen, var olan hayatlarını nasıl yaşayacaklarının alışılmış ve içselleştirilmiş rutin kabulleri, erkekler için kaleme alındığında bir anda oluşan hoş-luk tınısı beraberinde gelişen temkinli yaklaşım ve tabii ki peşi sıra gelen değerlerimizi zedeleyecek boyuta ulaşmıştır açıklaması.

KADEM'den yapılan bu açıklama, akla ister istemez şu soruyu getiriyor: Kadınlar söz konusu olduğunda devrede olmayan o değerler, neden erkekler söz konusu olunca devrede?

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yaptığı açıklamada; kadın ve erkeğin toplum içindeki varlığı karşılıklı saygı ve anlayıştan geçer diye tanımlamış.

Sadece anlayışa terk edilen kadınlık halinden murad edilenin, kadının erkeğe olan itaatini de kurguluyor oluşu nedeniyle oluşan çemberin içeriği, erkeğin sorunlarını, hırçınlıklarını, kızgınlıklarını, şımarıklıklarını, isteklerini karşılama ve olası öfkesini yani erk'ek olma düsturunu kabullenme olarak değerlendirildiğinden, ardından gelen erkeklik dokunulamaz, sorgulanamaz, mutlak ve koşulsuz bir değer olarak saygı ile taçlandırılacak bir olgu ile karşılık buluyor. Ki bu da #erkekleryerinibilsin hastagleriyle yazılanlara karşı tepki vermesinin nedenine dönüşüyor.

Kadın ve erkeği değerlendirme ölçütümüz toplumsal norm ve gelenek ile örtülü olunca KADEM'den başka bir açıklama yapması beklenemezdi. Bu nedenle KADEM de bu açıklamayı yapmıştır. Şaşırdık mı? Tabii ki hayır.

#erkekleryerinibilsin hastagleri bazı savunuları şaşırttı, bu da oldukça keyifli...

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler