Ergenekon, Balyoz, Casusluk tamam… KCK ve Devrimci Karargah davaları ne olacak?

Tuncay Yılmaz yazdı: Hakkımda 10 yıl hapis cezası kararı veren 9. Ağır Ceza Mahkemesinin hakimleri ve savcıları; kararı onayan Yargıtay 9. Daire üyelerinin tamamı FETÖ/PDY üyeliği iddiasıyla görevden el çektirildi/ gözaltına alındı ve tutuklandı. Ama görünen o ki sadece ittifak değişmiş. AKP/C (Cemaat) gitmiş, AKP/E (Ergenekon) gelmiş.

Ergenekon, Balyoz, Casusluk tamam… KCK ve Devrimci Karargah davaları ne olacak?

Tuncay Yılmaz / 05.08.2016

Erdoğan iktidarını pekiştirme, rejimini yerleştirme hamlelerinin başlangıcında bir dizi “torba davayla” muhaliflerini cezaevlerine doldurmuştu. Eski statüko güçlerini Ergenekon, Balyoz, Casusluk dosyalarıyla, Kürt hareketini KCK, Türkiyeli sosyalistleri ise Devrimci Karargah dosyalarıyla siyaset alanının dışına düşürmeye çabalamışlardı.

Bu operasyonların tamamını şimdi FETÖ/PDY (Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) üyeliğinden tutukladıkları, görevden aldıkları asker, polis, savcı ve yargıçlarla birlikte gerçekleştirmişlerdi.

 “O zaman beraberdiniz, şimdi ne oldu” serzenişlerine hiç girmeyeceğim. Burjuva siyasetinin omurgasızlığı bizler için “ön kabuldür” zaten. Hasımlarımızın pragmatizmi zaman zaman bizleri dahi şaşırtsa da çok iyi biliriz onların güce ve paraya tapan fıtratlarını! Hele ki Erdoğan’ın, AKP’nin arsızlığını, yüzsüzlüğünü!

Gel zaman git zaman devran değişti ve Erdoğan kliği partner değişikliğine mecbur kaldı. Eski ortağı FETÖ/PDY artık terörist, eski hasmı Ergenekon ise yeni(den) “vatansever” partneri oldu. Bunun gerekçelerine bu yazıda girmeyeceğim. İsteyen Türkiye’nin Yeni Nizamı yazımda konuya ilişkin yaklaşımlarımı okuyabilir.

Dikkat çekmek istediğim husus, tüm bu konum değişiklikleri yaşanırken bize yönelik tutumlarındaki sabitlik. Binlerce, hakim, savcı, asker polis FETÖ/PDY üyeliğinden tutuklandı, görevden el çektirildi. Şahsen benim de cezaevinden sonra sürgüne düşmeme neden olan davanın (Devrimci Karargah davası) hakim ve savcılarının neredeyse tamamı tutuklananlar arasında. Hakeza KCK davasında da durum farklı değil.

Hakkımda 10 yıl hapis cezası kararı veren 9. Ağır Ceza Mahkemesinin hakimleri ve savcısı Osman Kaya, Eşref Aksu, Ufuk Ermertcan,  kararı onayan Yargıtay 9. Daire üyeleri (tamamı!) Ekrem Ertuğrul, Hamza Yaman, Fikriye Şentürk, Abdurrahman Kavun, Hüseyin Çolak, Cumhur Özer FETÖ/PDY üyeliği iddiasıyla görevden el çektirildi/ gözaltına alındı/tutuklandı.

Yani bugün sürgünde olmama, Türkiye’ye dönersem yeniden cezaevine girecek olmama karar veren icracı heyetin tamamı FETÖ/PDY üyesiymiş!

Ee o zaman hadi bakalım, şu Devrimci Karargah ve KCK dosyalarını da yeniden açın, FETÖ/PDY’nin komplolarını temizleyin dediğimizde ise “milli birliğimiz ve bütünlüğümüz… 15 Temmuz demokrasi şehitlerimiz…” nutuklarından başka bir ses çıkmıyor. Neden? Çünkü o zaman da, şimdi de dediğimiz gibi bu kararları birlikte aldılar. Tek fark o zaman AKP/C (Cemaat) ittifakı vardı, şimdi AKP/E (Ergenekon/Eski statüko güçleri) ittifakı var, ikisi de sömürü ve tahakküm düzeninin bekasına hizmet ediyorlar!

Madem bu ülkenin ezilenlerinin ve emekçilerinin hakkını savunanlara yönelik tutumda bir değişiklik yok, o zaman direnişimizin ana hattında da bir değişikliğe gerek yok demektir.  Onlara “Yeni Nizamlarını” oturtmak için saldırıyı yükseltmek,  bize ise “Yeni Yaşam” için direnmek düşüyor!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler