Eren Eroğlu davasında sanıklara 'iyi hal' indirimi

Esenyurt'ta iş cinayetinde hayatını kaybeden Eren Eroğlu'nun davasında, 3 kişi beraat ederken, mahkeme “iyi hal indirimi” uygulayarak bir sanığa 3 yıl 4 ay, 3 sanığa ise 2 yıl 6’şar ay hapis cezası verdi.

Eren Eroğlu davasında sanıklara 'iyi hal' indirimi

Esenyurt'ta 31 Ekim 2013'te Özel Doğa Hastanesinin tabelasını takmak isterken elektrik akımına kapılıp iş cinayetinde yaşamını yitiren Eren Eroğlu ve bir işçinin yaralanmasına ilişkin davanın karar duruşması görüldü. Bakırköy 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar katılmazken, iş cinayetinde yaşamını yitiren Eren Eroğlu'nun babası Erdinç ve annesi Nezahat Eroğlu ile tarafların avukatları katıldı.

Sorumluların cezalandırılmasını istedi

Duruşmada söz verilen baba Erdinç Eroğlu, davanın yaklaşık 5 yıldır devam ettiğini söyledi. Olayda taksiri aşan bir durumun olduğunu, oğlunun çalışmaması gereken bir yere gönderildiğini ifade eden baba Eroğlu, iş yerinde işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanmadığını hatırlattı. Eroğlu, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Müşteki avukatları da sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

'Ortakları beraat etti’

Kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Esenyurt Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Faruk Dedeoğulları, dijital baskı merkezi ve reklam hizmetleri şirketinin ortakları sanıklar Feridun Taktak ve Pınar Öz'ün "taksirle öldürme" suçundan cezalandırılmaları istemiyle dava açılsa da sanıkların olayda taksirlerinin bulunmadığını belirterek beraatlarına karar verdi.

'İyi hal indirimi' uygulandı

Şirketin mesul müdürü Sanık Erol Mutlu'nun taksirle bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına yol açtığı sabit olduğundan uğranılan mağduriyet ve belirlenen kusur durumuna göre asli derecede kusurlu olmasını göz önünde bulunduran mahkeme, sanığa 4 yıl hapis cezası verdi. "İyi hal indirimi" uygulayan mahkeme Mutlu’nun cezasını 3 yıl 4 aya indirdi. Mahkeme, sanıklar Esenyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa, Ustabaşı Emin Telbisoğlu ve hastane işletme müdürü Ulucan Köse'nin de taksirle bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına yol açtığı sabit olduğundan uğranılan mağduriyet ve belirlenen kusur durumuna göre tali derecede kusurlu olmalarını ele alarak, sanıklara ayrı ayrı 3 yıl hapis cezası verdi.  Mahkeme sanıklar hakkında "iyi hal indirimi" uygulayarak cezalarını 2 yıl 6 ay hapse düşürdü.

‘Karara itiraz edeceğiz'

Duruşmadan sonra adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklama yapan baba Eroğlu, bütün sorumlular ve kusurlar belli olduğu halde sanıklara en alt sınırdan ceza verildiğini söyledi. Dava sürecinin etkin olmadığını ifade eden baba Eroğlu, “5 yıldır adalet mücadelesi veriyoruz. Bu hukuksuz kararı tanımıyoruz. Karara itiraz edeceğiz" diye konuştu. 

Eren Eroğlu'nun annesi Nezahat Eroğlu ise, "Bir çocuk, bir can gitmiş, bu olmamalıydı. Verilen ceza 2 sene olmamalıydı. Benim oğlum orada çürürken, onların burada gezmeleri, çıkmaları beni çok rahatsız ediyor” diye belirtti. 

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler