Erdoğan'ın makalesinde hata: New York Times düzeltme yayınladı

Erdoğan'ın New York Times'a yazdığı makalede tarihi bir hata yapıldığı ortaya çıktı. Makalenin yayınlanan ilk halinde ABD'nin füze krizinin tepe noktaya vardığı dönemde, gerilimi “Türkiye'ye Jüpiter füzesi yerleştirerek” dağıttığı bilgisi yer aldı. Oysa Küba füzeleri krizinde tam tersi yaşanmıştı.

Erdoğan'ın makalesinde hata: New York Times düzeltme yayınladı

Erdoğan gerilen ilişkilerin ardından Amerikan halkına doğrudan seslenmek için ülkenin etkili gazetelerinden New York Times'a bir makale yazdı. Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Erdoğan'ın makalesinde tarihi bir hata yer aldı.

Erdoğan, tarihte ABD'nin ihtiyacı olduğu dönemlerde Türkiye'nin yardımına koştuğunu anlatırken, iki tarihi olayı örnek gösterdi; Kore Savaşı ile 1962 yılındaki Rusya-ABD Küba füzeleri krizi. Erdoğan'ın makalesindeki tarihi hata da Küba füzeleri krizi örneğinde geldi.

Küba krizindeki füze detayı Erdoğan'ın anlattığının tam tersi

Makalenin yayınlanan ilk halinde ve Türkiye medyasında yayınlanan Türkçe tercümesinde ABD'nin füze krizinin tepe noktaya vardığı dönemde, gerilimi “Türkiye'ye Jüpiter füzesi yerleştirerek” dağıttığı bilgisi yer aldı. Oysa Küba füzeleri krizinde tam tersi yaşanmıştı. ABD, Jüpiter füzelerini Türkiye topraklarına Küba Füzeleri krizi çıkmadan önce yerleştirmişti. Küba füzeleri krizinin çıkmasının ardından ise ABD'deki Başkan Kennedy yönetimi, SSCB ile varılan uzlaşma çerçevesinde, Sovyetlerin Küba'daki füzeleri çekmeleri karşılığında, ABD de Türkiye'deki Jüpiter füzelerini geri çekmişti.

New York Times düzeltme yayımladı

Nitekim, bir süre sonra Erdoğan'ın makalesinin ilgili paragrafı bu tarihi hatayı düzeltecek şekilde yeniden yazıldı. Gazetenin makalenin internet üzerinde yayınlanmasının ardından geçtiği düzeltme metni şöyle

New York Times'ın makalenin altına koyduğu düzeltme notunda, “Makalenin önceki versiyonunda Türkiye’deki Jüpiter füzeleri ile hatalı detaylar verilmiştir. 1962’de Kennedy yönetimi, İtalya ve Türkiye’deki Jüpiter füzelerini çekerek, Küba’daki Sovyetler füzelerinin kaldırılmasını müzakere etmişlerdir. Küba füze krizinde Türkiye’nin böyle bir hamle yaptığı gerçeği yansıtmıyordur.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler